Fotoğraf: Win McNamee/Getty Images

Herkesin aklında bu soru var. Bu yazıda riskleri SEC tarafından ele alacağım.

İtiraz edip etmeyeceğine dair kaygıların nedeni basit aslında: Eğer SEC, temyiz mahkemesine giderse süreç uzayacak. Bu da yatırımcıları sürüncemede bırakır. Belirsizlik en kötü durumdan daha kötüdür.

İtiraza yön verecek konular

  1. SEC’nin elinde yeterli kaynak yok: SEC’nin elindeki insan gücü ve finansmanı kısıtlı. Son dönemde açılan davaları da hesaba katarsak bu davayı üst mahkemeye taşıması bu açıdan zor. Zaten bu yüzden kripto şirketlerine dava açmak yerine hepsini hedef almak için borsalara dava açmıştı.
  2. Temyize gitse bile mahkeme takvimini ele aldığımızda Ripple, muhtemelen davayı 2024 başkanlık seçimleri sonrasına sarkıtabilir. Yani zaten 2024 seçimlerini Biden kazanamazsa, temyiz mahkemesi davayı görürken Gensler, SEC başkanı olmayabilir. Bu ihtimal gayet yüksek bir ihtimal.
  3. SEC eğer temyize gitmezse bu durumda anlaşma yoluna gidecektir. Zaten SEC, davayı tamamen kaybetmedi, kısmen kaybetti. Mahkeme XRP’nin kurumsal satışlarda yatırım sözleşmesi, borsalardaki satışlarda ise yatırım sözleşmesi olmadığına karar verdi. Bu açıdan bakıldığında SEC ‘bir şeyler’ kazanıp ve bunu siyasi başarı olarak gösterip konuyu kapatabilir.
  4. Konu eğer temyize ve oradan da Anayasa Mahkemesi’ne giderse (Supreme Court), bu durumda SEC’nin eli daha da zayıf. Çünkü (1) kararı veren hakim Obama’nın atadığı bir hakim. Yani Gensler ve SEC’nin ideolojik olarak şikayet etme durumu yok. (2) Anayasa Mahkemesi muhafazakar üyelerden oluşuyor ve “Biden’in adamı” Gensler’a seçim öncesi hediye vermek istemeyeceklerdir.

Sonuç olarak ihtimal hala 50/50. Ancak yukarıdaki nedenler SEC’nin itiraz ettiği taktirde çok büyük bir risk alacağına işaret ediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl