SEC, XRP ve Ripple konusunda mahkemeye son cevabını sundu

Ripple ve SEC arasında 3.5 seneden fazla süredir devam eden davada, SEC mahkemeye Ripple ilgili son genel değerlendirmesini yaptı. Dava sürecinin son aşamalarından biri olan "yasal çözüm süreci"nin ardından mahkeme gerekli görürse, davalıya, yani Ripple şirketine karşı ne tür bir yaptırım uygulanacağına karar verecek.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) 2020’nin aralık ayında, dönemin boğa sezonunun tam da öncesinde Ripple şirketine karşı açtığı dava, 3.5 seneden fazla süredir hala devam ederken, SEC mahkemenin “yasal çözüm süreci” aşamasındaki son genel değerlendirmesini mahkemeye sundu.

“Adil bildirim konusu reddedilmesine rağmen devam ediyorlar”

SEC, mahkemeye yaptığı değerlendirmede Ripple şirketinin uzun süre dayandığı adil bildirim yapılmaması konusuna da değindi ve mahkemenin bu savunmayı daha önce reddetmesine rağmen, Ripple’ın hala, XRP’nin hangi statüde sayılacağına dair bir belirsizlik olduğu savunmasını yaptığı belirtildi. SEC, bu savunma tarzının doğru olmadığını ifade etti ve karşı çıktı.

SEC, Ripple’ın hala XRP’yi kayıt dışı şekilde sattığını iddia etti ve 2013’teki ilk coin arzından bu yana firmanın sorumluluklarının büyük bölümünü yerine getirmediğini öne sürdü.

Ripple’ın yeni sabit coin’i de tehlikede olabilir

SEC ayrıca Ripple’ın yeni bir kayıt dışı coin de çıkarmak istediğini iddia etti ve “Şirket XRP gibi bir kayıt dışı kripto varlık daha çıkarmak istemektedir” dedi.

SEC’nin bahsettiği bu kripto paranın Ripple’ın daha önceden duyurduğu ancak detayları hala açıklanmayan sabit coin’i olduğu düşünülüyor. Yani bu coin’in çıkması halinde de, SEC tarafından incelenecek gibi gözüküyor.

Öte yandan dava henüz sonuçlanmadığı için SEC’nin cevabındaki bir çok bilgi ve detay da, kurumun sansürlemesi sonucu kamuya açıklanmadı.

Mahkemelerin çözüm sürecinde, davacıya tazminat veya diğer yasal çözümler sağlanması amaçlanıyor. Yani bu aşamada mahkeme, davacının (burada SEC’nin) uğradığı zararı telafi etmek ve haksız kazancı geri almak için davalıya karşı ne tür bir yaptırım uygulanacağına karar veriyor. Ancak bu yönde bir karar çıkmama ihtimali de bulunuyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

2 yorums

  1. Serkan Yanıtla

    Sanıyorum xrp ve ripple ikiside aynı coin olabilir mi 🤔

  2. Mesutdalman Yanıtla

    Bencede bu XRP balonundan uzak durmak gerekiyor, birilerinin oyuncağı.