Ripple davasında önemli detay: SEC, kritik soruyu yanıtlamadı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında devam eden mahkemenin dava dosyalarında ilginç detaylar göze çarpmaya devam ediyor. Dosyalarda yer alan bilgilere göre SEC tarafı, Ripple'ın "Ether bir menkul kıymet mi?" sorusuna "Bu davanın konusu değil" diyerek cevap vermedi. Süreci uzun süredir yakından takip eden avukat Jeremy Hogan ise bunun Ripple için bir "kazan-kazan hamlesi" olduğunu belirtti.

SEC ve Ripple arasında “kayıtsız menkul kıymet satışı” iddiasıyla Aralık ayından bu yana devam eden mahkemede Ripple’ın sert direnci devam ederken dava dosyalarında ilginç bir detay ortaya çıktı.

Süreci başından bu yana detaylı şekilde takip eden ve özellikle Twitter ile Youtube kanalından bilgilendirmelerde bulunan Jeremy Hogan, herkese açık olan dava dosyalarından bir bölüm paylaştı ve SEC’nin, Ripple sorusuna cevap veremediğini belirtti.

Soru: Ether bir menkul kıymet midir?

İş yerinde yoğun geçirdiği bir günün ardından, bir önceki günün dosyalarında çok önemli ve “muhteşem” bir detayı kaçırdığını belirten avukat Hogan, tarafların birbirlerine sorular yönelttiği bölümlerde SEC’nin, bir soruya cevap veremediğini açıkladı ve şunları söyledi:

“Örnek olarak Ripple, bizim de başkan Gary Gensler’e sorduğumuz soruyu sormuş, bu soru ‘ Ether bir menkul kıymet midir?’ Ancak buna cevap veremediler. Ben yine de yanıtlamak zorunda kalacaklarını düşünüyorum.”

“SEC cevaplamak zorunda kalabilir”

Ripple tarafından kamuoyuna sağlanan bu dosyada ayrıca mahkemenin daha önceden de “Ether ve Bitcoin bu davanın konusu değildir” argümanını reddettiği ve SEC’nin bu soruya cevap vermek zorunda kalabileceği belirtiliyor. Dosyada SEC’nin davanın konusu olmadığı için bu soruyu yanıtlamadığı yazıldı.

Hogan: Bu Ripple için bir ‘kazan-kazan’ hamlesi

Bu sorunun SEC tarafından cevaplandırılmasının çok zor olduğunu belirten avukat Hogan şu yorumu yaptı:

“Bu soruyu cevaplamaları çok zor. Eğer ‘Hayır’ cevabı vereceklerse, bu durum Ripple’a XRP ve Ether’i kıyaslama kapısını açar. Ve bildiğimiz kadarıyla sadece Ethereum bir ICO yaptı… ‘Evet’ cevabı ise SEC açısından politik olarak anlaşılır bir cevap olmayacaktır.

Eğer SEC, ‘Ether’in bir menkul kıymet olup olmadığını henüz belirlemedik’ cevaı verirse, ki bence cevapları en sonunda bu olacak, bu da Ripple’ın adil bildirim savunmanı ön plâna çıkaracaktır.

Dolayısıyla Ripple’ın ‘Ether bir menkul kıymet midir?’ sorusunu sorması onlar için kazan ya da kazan durumudur.”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl