SEC’den Robinhood ve Bitcoin’i düşüren uyarı mektubu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir kez daha kripto paralara karşı sert duruşunu gösterdi. Kurum, kripto ve hisse senedi alım-satım platformu Robinhood'a "Wells notice" olarak da bilinen uyarı yazısı gönderdi. Resmi bilginin gelmesiyle birlikte Bitcoin 64 bin doların altına inerken, piyasa öncesi işlemlerde de Robinhood hisseleri yüzde 7'den fazla düşüş yaşadı.

ABD’de çok düşük komisyonlu hisse senedi ve kripto işlem hizmetleri veren Robinhood şirketi de SEC ile mahkeme koridorlarında karşı karşıya gelecekmiş gibi gözüküyor. SEC’nin, Robinhood’a 4 Mayıs tarihli bir “Wells notice” uyarı mektubu gönderdiği belirtildi.

Bitcoin ve HOOD düştü

SEC’nin bu bildiriminin ardından Bitcoin 64 bin doların altına indi. En büyük kripto para sabah saatlerinde 65 bin doların da üzerine çıkmıştı. Robinhood hisseleri de, ABD’de piyasalar açılmadan, piyasa öncesi işlemlerde yüzde 7’den fazla düşüş gördü.

SEC personeli dava istiyor

Bilindiği üzere Wells bildirimi, SEC’nin resmi bir soruşturma yürüttükten sonra, bir şirkete karşı menkul kıymetler yasalarının ihlali nedeniyle dava açmayı planladığını bildiren resmi uyarı niteliğinde görülüyor. Ancak SEC’nin, bu bildirimin ardından dava açmadığı da daha önce görüldü.

Geçen sene aynı bildirim mart ayı sonunda Coinbase borsasına da gönderilmiş ve haziran ayında SEC, Coinbase’e resmen dava açmıştı. Burada da konu, “menkul kıymetler yasasının ihlali”ydi. SEC aynı dönemde Binance’e de dava açmıştı. Gelen bilgiler, bildirimi yazan SEC personelinin de, Robinhood’a dava açılması yönünde talepte bulunduğu şeklinde…

Robinhood şirketinden de konuyla ilgili yapılan açıklamada, “SEC’nin bizim kripto faaliyetlerimize yönelik böyle bir uyarı göndermesi hayal kırıklığı yarattı” denildi.

Robinhood “delist” etmişti ama yetmedi

SEC ayrıca, FTX’in 2022’nin son bölümündeki iflasının ardından da Robinhood’a, şirketin kripto listelemeleri sebebiyle bir tebligat da yollamıştı. SEC’nin bir tebligat yollaması, o şirkete ileriki dönemde bir “wells” bildirimi gönderileceği ya da dava açılacağı anlamına gelmiyor. Sadece kurumun, ilgili konuyla alakalı bilgi ve belge istediği anlamına geliyor. Robinhood, bu tebligatın ardından olmasa da, Coinbase ile Binance’e açılan davaların ardından MATIC, SOL, ADA, FIL ve SAND gibi bazı coin’leri platformdan çıkarmıştı. Buna rağmen şirket, SEC’nin wells bildiriminden kurtulamadı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl