SEC, Uniswap’a dava açma hazırlığında

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bir kripto şirketine daha dava açma yolunda. SEC, bu kez merkeziyetsiz borsa Uniswap'ı hedef alıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), en büyük merkeziyetsiz borsa Uniswap’ın geliştirici şirketi Uniswap Labs’a dava açma hazırlığında. Uniswap Labs, yaptığı resmi açıklamayla, SEC’den Wells bildirimi aldığını duyurdu.

Wells bildirimi, SEC tarafından bir soruşturma sürecinin sonucunda, SEC’nin bir birey veya şirket aleyhinde dava açmayı düşündüğü durumlarda verilen resmi belgeye deniyor.

“Siyasi çaba” vurgusu

Uniswap Labs, mevcut ürünlerinin tamamının normal işleyişini sürdüreceğini ve yeni ürünler geliştirmeye devam edeceklerini belirtti. Şirket, açılan davayı “Blok zincirleri üzerinde teknoloji geliştiren en iyi aktörleri hedef almaya yönelik siyasi çaba” olarak nitelendirdi. Ayrıca açıklamada, “SEC, Amerikalılar için fırsat yaratabilecek, maliyetleri azaltabilecek, yeni ve şeffaf teknolojilere saldırırsa ABD, tüketici özgürlüğünü güçlendirebilecek inovasyonun gerisinde kalır. İnovasyonu ve ekonomik özgürlüğü korumak için bir ABD devlet kurumuyla mücadele etmek zorunda kalabileceğimizden dolayı hayal kırıklığına uğramış durumdayız.” ifadelerine yer verildi.

“Kanun açık, SEC’nin yetkisi yok”

Uniswap Labs, kanunun açık olduğunu, SEC’nin yalnızca yasal olarak “yatırım sözleşmesi” sınıfındaki varlıklar üzerinde yargı yetkisi bulunduğunu savundu. SEC ve Ripple davasındaki mahkeme kararının dijital varlıklardaki ikincil piyasa işlemlerinin yatırım sözleşmesi teşkil etmediğini açıkça gösterdiğini vurgulayan şirket, “Uniswap protokolünde işlem gören varlıklar, bu türden varlıklardır.” dedi.

Açıklamada son olarak şöyle denildi:

“Ürünlerimizin yasaların, çalışmalarımızın da tarihin doğru tarafında yer aldığından eminiz. Hukuk ekibimiz bu mücadeleyi sürdürürken biz de en iyi yaptığımız işi yapmaya devam edeceğiz: İnşa etmek.”

Uniswap’ın UNI token’ı haberin ardından ilk dakikalarda yaklaşık yüzde 8 oranında düşüş yaşadı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl