SEC üyesi Peirce’den başkan Gensler’a tepki: Sessiz kalmayı tercih ediyor

Gary Gensler'ın başkanlığını yaptığı ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) üyelerinden olan Hester Peirce, Gensler'ın yeni açıklanan regülasyon ajandasına tepki gösterdi ve programın hayatal kırıklığı yarattığını söyledi. Bir başka üye Elad Roisman ile SEC'nin resmi sitesinden bir açıklama yayımlayan Peirce, "Gensler'ın içinde bulunduğu sessizlik dolandırıcıları cesaretlendirmenin yanında, yasalara uymak isteyen insanları da engelleyecektir." dedi.

hester-peirce (1)

ABD Menkul Kıymetler Borsa ve Komisyonu’nun (SEC) iki üyesi, başkanları Gary Gensler hakkında sert bir açıklama yayımladılar. SEC’nin resmi internet sitesinde yer alan ve Hester Peirce ile Elad Roisman imzalı 13 Aralık 2021 tarihinde yayımlanan yazıda Gary Gensler’ın son açıklanan regülasyon programı eleştirildi.

Gensler’ın dijital varlıklar konusunda sessiz kaldığı, ajandasında bu varlıkları regüle etme konusunda hiçbir kural veya açıklama bulunmadığı belirtildi. Peirce ayrıca dün akşam saatlerinde attığı tweet’te de, “SEC önümüzdeki aylarda belli ki çok yoğun olacak ancak görünen o ki, doğru işler üzerinde çalışmayacaklar” dedi.

Kripto paralara verdiği destekle bilinen Hester Peirce ile Elad Roisman imzalı yazının önemli kısımları şu şekilde:

“Başkan Gary Gensler’in yeni yayınlanan regülasyon gündem ajandası, kapsam olarak iddialı olsa da içeriği hayal kırıklığı yaratmıştır.

Gary Gensler’ın programında dijital varlıklar ile ilgili çok fazla netlik görmüyoruz. İlk olarak programda dijital varlıkların regülasyonuyla ilgili hiçbir konuya değinilmiyor. Son senelerde sektör ciddi anlamda büyüme gösterdi. Yatırımcıların ilgisi arttı, endüstri çeşitlendi ve daha da karmaşıklaştı.

“Kuralları belirlemek yerine sessiz kalmayı tercih ediyor”

Program maalesef, yatırımcıların ve regüle edilmiş olan kurumların içinde dijital menkul kıymetlerin de bulunduğu dijital varlıklarla etkileşime geçebilmesine olanak tanıyacak kuralları yaratmak gibi zor bir görevi yerine getirmek yerine, sessiz kalmayı tercih ediyor. Bu sessizlik, menkul kıymet kanunları hakkında daha fazla soru işaretlerinin önümüzdeki dönemde ortaya çıkmasına neden olacaktır. Böyle bir sessizlik ayrıca dolandırıcıları cesaretlendirmenin yanında, yasalara uymak isteyen insanları da engelleyecektir.”

Komisyon üyesi Peirce daha önce de SEC’nin spot ETF konusundaki tavrını da eleştirmiş ve “Yatırımcıları spot ürünlerden uzak tutmaya çalışmak açıkçası onlara yardım etmiyor. Hatta biz bu tür kararlar alarak onları daha kötü pozisyonlara itiyoruz. ” demişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl