SEC VanEck Bitcoin ETF kararını 45 gün daha uzattı

Şu ana kadar tüm spot Bitcoin ETF taleplerine ret cevabı veren ETF, VanEck'in Bitcoin ETF kararını ise 45 gün uzattı. Şirket bu ETF için 24 Haziran'da başvurmuştu.

Yönetimi altında 65 milyar dolardan fazla varlık bulunan VanEck’in, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı Bitcoin ETF başvurusuna verilecek karar, kurum tarafından 45 gün uzatıldı ve 11 Ekim’e ertelendi.

VanEck’in Bitcoin borsa yatırım fonu 45 günlük süre içerisinde onaylanması durumunda Cboe BZX Borsası’na işlem görecek. SEC’nin 11 Ekim’de vereceği kararda bir kez daha uzatma şansı bulunmuyor. yani karar ya reddedilecek ya da onaylanacak.

Vadeli ETF’lerin kabul edildiği dönemde de ret vermişlerdi

Hatırlanacağı üzere New York merkezli şirket, Kasım ayında da SEC’ye bir spot Bitcoin ETF’i başvurusunda bulunmuş ancak ret cevabı almıştı. SEC, reddetme sebebi olarak “dolandırıcılık ve manipülasyon” nedenlerini öne sürmüştü. Kurum, 2021’in Ekim ayında ise yapılan birçok vadeli Bitcoin ETF’i talebine ise onay vermiş, bu onayların ardından bitcoin tüm zamanların rekorunu kırarak 69 bin dolara çıkmıştı.

Bilindiği üzere Türkçesi borsa yatırım fonu olan ETF, yatırımcıların o varlığa direkt olarak yatırım yapmadan ona para yatırabilmesine olanak tanıyor. Dolayısıyla Bitcoin ETF’i de, Bitcoin’e direkt olarak yatırım yapılmadan, ürünün çeşidine göre onun fiyatındaki yükselişten ya da düşüşten faydalanılabilmesini sağlıyor.

VanEck, ProShares ve Valkyrie şirketlerinin şu anda da vadeli Bitcoin ETF ürünleri de bulunuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl