Coinbase’den SEC’nin Bitcoin ETF reddine karşı hamle

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) sürekli olarak Bitcoin ETF taleplerini reddetmesi konusunda Coinbase'den çok önemli bir adım geldi. Borsa, Grayscale ile SEC arasındaki davaya dışarıdan dahil oldu ve uzman olarak mahkeme heyetine fikirlerini sundu. Coinbase, SEC'nin riskli ETF ürünlerini onaylamasına rağmen hiçbir dayanağı olmadan koşulsuz şekilde Bitcoin spot ETF'lerini reddettiğini belirtti.

Vadeli Bitcoin ETF’lerini geçen sene bu dönem kabul etmeye başlayan ancak spot ETF’leri reddetme konusunda taviz vermeyen SEC’ye Coinbase borsasından da karşı adım geldi. Grayscale’in SEC’ye açtığı davaya dışarıdan da olsa dahil olmayı başaran Coinbase borsası, verdiği uzman görüşüyle SEC hakkında mahkemeye olumsuz fikirler sundu.

Sadece Coinbase değil

Coinbase davaya “amicus curae” denilen bir sıfatla dahil oldu. Latinceden gelen bir terim olan “amicus curae”nin Türkçesi ise “davanın (mahkemenin) arkadaşı” olarak çevrilebilir. Davaya “amicus curae” sıfatıyla dahil olan kişi ya da kurumlar, taraflardan hiçbirine destek vermiyor ve mahkeme heyetine konuyla ilgili değerlendirmelerini bir uzman olarak iletiyor.

Bu davaya “amicus curae” sıfatıyla katılan tek şirket ise Coinbase değil. Blockchain Association, Dijital Ticaret Odası (Chamber of Digital Commerce) ve Coin Center da bu kurumlar arasında yer aldılar.

“Detaylı bir incelemeye dayanmıyor”

Katılan kurumlar mahkemeye sundukları görüş dosyasında SEC’nin koşulsuz bir şekilde spot Bitcoin ETF’lerini reddederken birçok riskli ürünü de onayladığını belirttiler. Verilen dosyada ayrıca “Komisyonun konuya olan yaklaşımı hiçbir incelemeye dayanmamaktadır” denildi.

Grayscale Bitcoin ETF’ine hazır

Hatırlanacağı üzere Grayscale’in GBTC hisselerini Bitcoin ETF’ine dönüştürme adımı SEC duvarına toslamıştı. Şirket çıkan ret kararının ardından hemen SEC’ye dava açmıştı.

Grayscale, SEC’den gelen ret kararına rağmen ABD’nin en eski bankası olan ve geçtiğimiz hafta Bitcoin ve Ethereum için New york regülatöründen onay alan BNY Mellon ile GBTC hisselerini Bitcoin ETF’ine hazırlamak için anlaşma sağlamıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl