Ripple davasında kripto para borsası Binance’ten dosya talebi

ABD Menkul Kıymetler Borsası (SEC) ile Ripple arasındaki "kayıt dışı XRP satışı" davasına Binance de dahil olacak gibi gözüküyor. Ripple CEO'su Brad Garlinghouse'un avukatları, Binance'ten davayla ilgili bazı dosyaları talep etti.

ripple xrp

SEC tarafından Chris Larsen ile birlikte suçlanan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un, avukatları aracılığıyla Binance’ten davaya konu olabilecek olan bazı dosyaları istediği ortaya çıktı. Talep, New York Bölge Savcılığı’nın davayla ilgili resmi dosyasında da yer aldı.

Garlinghouse’un avukatları ayrıca, dosyaları direkt olarak Binance’ten istemenin yanında borsanın yan kuruluşu olan Binance Holdings Limited şirketinin bağlı olduğu Cayman Adaları Merkez Otoritesi’ne de gitti. Garlinghouse avukatları bu devlet kurumundan da Binance’den davayla ilgili bazı dosyaların istenmesini talep etti.

“XRP işlemlerinin süreciyle ilgili çok önemli belgelere sahip olan Binance…”

Ripple’ın dosyadaki açıklamasında, sadece ABD’de değil, uluslararası anlamda da yapılan XRP satışları için önemli olabilecek belgelerin Binance’te olabileceği belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Sayın Garlinghouse, Binance Holdings Limited’in bu davayla ve özellikle sayın Garlinghouse’un dijital varlık alım-satım platformlarında gerçekleştirdiği iddia edilen XRP işlemlerinin süreciyle ilgili çok önemli belgelere sahip olduğuna dair inancına dayanarak, ABD dışıyla ilgili de bir araştırma yapılmasını talep etmektedir.”

ABD içi ve dışındaki satışlar…

Ripple avukatları, SEC’nin Garlinghouse tarafından kayıt dışı olarak satıldığı beklirtilen 357 milyon XRP konusunda kuruma karşı çıkıyor. SEC, token’ların kripto para platformları vasıtasıyla tüm dünyada satıldığını iddia etse de, Ripple tarafı ise SEC’nin sadece ABD içi satışlarla ilgili bu iddiasını sürdürebileceğini belirtiyor.

“Satışlar ABD kanunlarıyla yargılanamaz”

Avukatlara göre Binance’te de satışlarla ilgili net şekilde göstergelerin olduğu belgeler bulunuyor:

“SEC’nin de bildiği gibi sayın Garlinghouse’un yaptığı XRP satışlarının büyük bölümü ABD dışındaki platformlarda yapılmıştır ve bu platformlar ABD yasalarına tâbi değillerdir. Sayın Garlinghouse’un talep ettiği dosyalar, SEC’nin iddia ettiği satışların ABD içinde olmadığını net şekilde gösterecektir. Dolayısıyla bu satışlar, bu ülkenin kanunlarıyla da yargılanamaz”

Adil bildirim gerekli miydi, değil miydi?

Bilindiği üzere Bitcoin ve Ethereum, SEC’ye göre menkul kıymet değiller. Ancak XRP bu şekilde sayılması egrektiği için, Garlinghouse, Larsen ve Ripple şirketinin satışları kayıt dışı olarak yorumlanıyor. Ripple tarafı ise, SEC tarafından konuyla ilgili kendilerinin hiçbir zaman uyarılmadıklarını ve bu konuda bir “adil bildirim” almadıklarını belirtiyor.

SEC ise, kendilerinin de uzun süre soruşturduğu bir konuda Ripple’a herhangi bir bildirimde bulunmak gibi bir zorunluluklarının olmadığını ifade ediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl