SEC ve Ripple arasındaki savaş medyaya taşındı: Üst üste yazılar

2020 yılının Aralık ayından bu yana devam eden XRP'nin "kayıtsız menkul kıymet satışı" davasındaki mücadele sadece mahkeme salonlarında değil, aynı zamanda medya organlarında da devam ediyor. Gary Gensler'ın geçtiğimiz hafta Wall Street Journal'da yazdığı yazıya bu hafta yine aynı gazetede Ripple Hukuk Danışmanı Stuart Alderoty yanıt verdi ve savaş köşe yazılarına da taşındı.

Ripple’ın Hukuk Danışmanı olan Stuart Alderoty, Pazar günü ABD’nin en önemli finans medya kuruluşlarından biri olan Wall Street Journal’da (WSJ) bir yazı kaleme aldı ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) eleştirdi.

“SEC kendi çöplüğünü koruyacak diye…”

SEC hakkında sert bir yazı yazan Ripple danışmanı Alderoty, “Bizim ihtiyacımız olan kripto paralarda açık ve net regülasyonlardır, SEC’nin kripto endüstrisinin içindeki 40 milyon Amerikalının çıkarları yerine kendi çöplüğünü koruması değil” dedi.

Gary Gensler da bu yazıdan yaklaşık 1 hafta önce aynı gazetede bir köşe yazısı yazmış ve SEC’nin kripto paraalra bakış açısının diğer piyasalardan farklı olmadığını belirtmişti. Bilindiği üzere Gensler, SEC’de başkanlık koltuğuna geçmesinin ardından kripto paraalr hakkında negatif bir bakış açısı serigilemişti. Gensler, kısa süre önce yaptığı açıklamada da Bitcoin dışında kalan neredeyse tüm kripto para ve token’ların kendilerine göre menkul kıymet sayılması gerektiğini belirtmişti.

ABD’de kripto paraların regülasyonu konusu uzun süredir tartışılırken, SEC ile birlikte Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu da (CFTC) bu alanı kontrol etmek istiyor ve iki kurum arasında sıkı bir mücadele yaşanıyor. Gensler, son WSJ yazısında kripto para ekosistemini kontrol etmesi ve düzenlemesi gereken kurumun SEC olması gerektiğini yazmıştı.

Aralık 2020’de SEC’nin açtığı kayıtsız menkul kıymet satışı davası Ripple şirketinin ABD’deki operasyonlarına büyük darbe vurmuş olsa da, şirket CEO’su Brad Garlinghouse 2021 yılının kendileri açısından tarihlerindeki en kârlı yıl olduğunu dile getirmişti. Ripple’ın “RippleNet” ürünü özellikle Uzakdoğu ve Ortadoğu bölgesinde birçok banka tarafından sınır ötesi ödemelerin kolaylaştırılması amacıyla kullanılıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl