DASH, halving’ini tamamladı: Sırada LTC var

Bir dönem özellikle Latin Amerika bölgesinde ödemelerde kullanılan DASH, ödül yarılanma süreçlerinden bir tanesini daha tamamladı. Yeni ayarlamayla birlikte blok ödülü 2.3 DASH olurken bundan sonraki en yakın PoW token yarılanması ise Litecoin'de gerçekleşecek.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Coinbase ve Binance’e açtığı davalarda yatırım sözleşmesi olarak tanımladığı birçok kripto para ve token bulunurken, bunlardan en çok tartışılanlardan biri ise DASH’ti.

Özellikle 2020 öncesindeki yıllarda Latin Amerika bölgesinde bazı ödemelerde yoğun şekilde kullanılan ancak bu özelliğini devam ettiremeyen DASH, bir İş Kanıtı (PoW) coin’i olarak ön plâna çıkıyor. SEC genelde PoW token’larını yatırım sözleşmesi olarak görmüyor. Çünkü bu tarz kripto paralar genelde merkeziyetsizliğe daha çok uyan coin’ler olarak görülüyor. Ancak bu durum DASH’te bu şekilde açıklanmamıştı.

SEC, DASH ağında ek güvenlik hizmetleri sağlayan Masternode’ların Dash Core Group (DCG) üzerinde kontrol sağladığını belirtip şu ifadeleri kullanıyor:

“DASH token tutanların ellerindeki token’ın değerlenmesi, Masternode’lar ve DCG’nin elindeki DASH’lerin değerlenmesine bağlıdır.”

Dolayısıyla SEC, bir kâr amacı gütme durumu ve bir oluşumun bunun için ürünü alma konusunda vaadini sebep gösteriyor.

Halving tamamlandı

İşte SEC tarafından yatırım sözleşmesi ilân edilen DASH, ödül yarılanmasını 1 milyon 892 bin 161. blokta tamamladı. Blok başına verilen ödül ise 2.3097 DASH oldu. PoW token’larındaki en yakın ödül yarılanması ise Litecoin’de oluşacak. Halving 40 gün sonra tamamlanmış olacak.

Bitcoin Cash için 288 gün, Bitcoin yarılanması için ise 308 gün bulunuyor. Bitcoin’de şu anda blok başına verilen 6.25 BTC’lik ödül, yarılanmanın ardından 3,125 BTC’ye düşecek.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl