SEC’den, 2,5 milyar dolarlık ponzi şeması Bitconnect ve kurucusuna dava

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 2018 yılında kapılarını kapatmasıyla tüm dünyadan on binlerce insanın çok büyük paralar kaybetmesine sebep olan ponzi şeması Bitconnect ve onun kurucusu olan Satish Kumbhani için dolandırıcılık suçlamasıyla dava açtı. SEC'nin bu hamlesinin Kumbhani için Bitconnect bağlantılı açılan ilk dava olması da dikkat çekiyor.

Bir zamanların kripto para borç verme platformu olarak görülen ve küçük yatırımcıya 2,5 milyar dolarlık BCC token’ı satmayı başaran, ancak daha sonra piramit sisteminin klasik şekilde çökmesiyle tüm dünyadan on binlerce mağdur yaratan Bitconnect için SEC de harekete geçti. Kurum, Bitconnect ve kurucusu Satish Kumbhani’nin yanı sıra ABD’li bir organizatör olan Glenn Arcaro’ya dolandırıcılık suçundan dava açtı.

SEC, Bitconnect’i, yatırımcılara aslında hiç vâr olmayan bir volatilite yazılım işlem bot’undan elde edilecek gelirlerden her yatırımcıya %40’lık faiz vadetmesiyle suçladı. SEC ayrıca, Bitconnect ve Kumbhani’nin yatırımcı fonlarını yatırımda kullanmak yerine, ABD’deki üst düzey organizatör olan Glenn Arcaro ve birkaç yöneticinin kontrolünde olan cüzdanlara çektiği iddiasında da bulundu.

Kumbhani ve Arcaro için ilk dava!

Bitconnect’in bazı yöneticileri de, dolandırıcılık olayındaki rolleri ve buradan milyonlarca dolarlık komisyon almalarından ötürü daha önce SEC tarafından mahkemeye çıkarılmışlardı. Ancak Kumbhani ve Arcaro, SEC’nin bu davasından önce Bitconnect bağlantılı hiçbir suçlamayla karşılaşmamışlardı.

440 dolardan 1 doların altına inmişti

2016 ve 2018 yılları arasında çalışan Bitconnect ponzi şemasıTeksas ve Kuzey Karolayna eyalet regülatörlerinden menkul kıymet kanunlarını ihlal ettiği yönünde gelen uyarıların ardından kapanmıştı. Bir dönem 450 dolardan işlem gören platformun kendi token’ı olan BCC, kapanmanın ardından 1 doların da altına inmişti. Özellikle sosyal medyada Bitconnect mağdurlarının videoları hala yer alıyor.

Saadet zinciri tüm dünyadan kullanıcılara aylık yüzde 40’lık faiz vadediyordu. Kullanıcılar, platforma yatırdıkları Bitcoin’lerinin 180 gün kilitli kalmasını kabul ettikten sonra bu faizi almaya hak kazanıyorlardı. Yatırılan Bitcoin’ler ise BCC token’a çevriliyordu.

SEC daha önce de BitConnect’in tanıtımını yaparak projede aktif rol alan bazı sosyal medya tanıtımcılarına da dava açmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl