SEC’den 9 kripto paraya daha ‘security’ darbesi”

SEC, önce Binance ve CEO’su Zhao’yu sonra da Coinbase’i ABD menkul kıymet yasalarını ihlal etmekle suçladı. ABD'nin en büyük kripto para borsası konumundaki Coinbase’e açılan davada, bazı kripto paraların yatırım sözleşmesi statüsüne girdiği ifade edildi.

kripto para nedir

Dün dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’e ve CEO’su Zhao’ya dava açan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu sefer Coinbase’i hedef aldı.

SEC, bugün  ABD’nin en büyük kripto para borsası konumundaki Coinbase hakkında da düzenleyiciye kaydolmadan yasadışı bir şekilde faaliyet gösterdiğini iddia ederek dava açtı.

Kurum, Coinbase’in kripto varlık alım satım platformunu kayıtsız bir ulusal menkul kıymetler borsası, broker ve takas platformu olarak işlettiği, kripto staking programının teklifini ve satışını kaydetmediği için Coinbase’i suçladı.

Dünkü ‘yatırım sözleşmesi’ statüsüne giren token’lara yenileri eklendi

Düzenleyici kurum, Coinbase hakkındaki davada bazı token’ları da yatırım sözleşmesi olarak adlandırmış durumda. Bunlar arasında SOL, ADA, MATIC, FIL, NEAR, VGX, DASH, SAND, ICP, NEXO, AXS, CHZ ve FLOW bulunuyor.

Binance davasında 12 kripto para için “yatırım sözleşmesi” denildi

Dün Binance ve CEO’su CZ’ye açılan dava dosyasında ise 12 kripto para için “yatırım sözleşmesi” nitelemesi yapıldı. Bu 12 token arasında, Binance’in kripto parası Binance Coin (BNB) ve Binance USD’nin (BUSD) yanı sıra SOL, ADA, MATIC, FIL, ATOM, SAND, MANA, ALGO, AXS ve COTI yer aldı.

Yani, dün “yatırım sözleşmesi statüsüne giren token’lara NEAR, VGX, DASH, SAND, ICP, NEXO, AXS, CHZ ve FLOW da eklenmiş oldu.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl