SEC’den blok zinciri destekli menkul kıymet borsasına onay

tZero ve Boston Vadeli İşlemler Borsası (BOX) arasında ortak bir girişim olan BSTX, blok zinciri tabanlı bir menkul kıymetler borsası çalıştırmak için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan (SEC) onay aldı. SEC'nin bu onayı, blok zinciri teknolojisinin ilk kez otomatik sistemle çalışan bir ulusal borsaya güç sağlayacağı anlamına geliyor.

SEC’den onay alan ve bu anlamda bir ilk olan BSTX borsası, ödemelerin anında ya da hızlandırılmış şekilde yapılmasını sağlayacak. Bu geliştirme, işlemlerin blok zinciri üzerinde yapılmasıyla olacak. Piyasa verileri de, bir Oracle’a benzer şekilde yine blok zinciri üerinde kaydedilecek ve bu sayede müşterilere aktarılacak.

Tüm bunlar BSTX tarafından oluşturulan bir bok zinciri sayesinde olacak. Borsa ayrıca hem perakende hem de kurumsal yatırımcılara açık şekilde hizmet verecek.

BOX 2020 yılından bu yana SEC’den bu tarz bir borsa için onay almaya çalışıyordu. Şirketin ilk başvurusu bir menkul kıymet token platformu için yapılmıştı. Yine 2020’de SEC, BOX’un gün sonu menkul kıymet sahiplik rakamlarını ve diğer işlem verilerini Ethereum blok zincirinde kaydettiği bir sistemine ret cevabı vermişti.

“Modern araçlarla daha kullanışlı hale getireceğiz”

BSTX CEO Lisa Fall yaptığı açıklamada SEC’nin onayının çok önemli olduğunu belirtti:

“SEC, bugün BSTX’e verdiği onayla çok önemli bir adım attı. Biz bu onayın ardından onlarla çalışmak ve tamamen regüle edilmiş bir borsaya sahip olmak için daha istekli olacağız. Sermaye piyasalarını hem varlık ihraç edenler hem de yatırımcılar için modern araçlarla daha kullanışlı hale getireceğiz. Bu bizim için sadece başlangıç. Finans endüstrisi için yeni inovasyonlar da yaratacağız”

BSTX ayrıca yaptığı açıklamada regüle edilmiş kripto piyasalarını da desteklediklerini belirtti.

SEC de konuyla ilgili açıklamasında, onayın, BSTX’in ulusal piyasa sistemi plânlarına uyması şartıyla verildiği duyuruldu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl