SEC’den Coinbase için menkul kıymet soruşturması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Coinbase borsasının menkul kıymet olabilecek bazı token'ları listelemiş olabileceğini varsayarak bir soruşturma başlattı.

Geçtiğimiz günlerde eski bir Coinbase çalışanının “insider trading” yapmasından ötürü tutuklanmasıyla başlayan tartışma, bir ileri seviyeye taşınacak gibi gözüküyor. SEC’nin olayı “menkul kımet dolandırıcılığı” olarak lanse etmesine Coinbase sert tepki göstermiş ve “Biz menkul kıymet listelemeyiz” diyerek cevap vermişti.

Yaşanan tartışmaların ardından ise SEC’den önemli bir adım geldi. ABD medyasından Bloomberg’in haberine göre kurum, Coinbase’in menkul kıymet listelemiş olabileceğini gerekçe göstererek soruşturma başlattı. Hatırlanacağı üzere SEC, “insider trading” iddialarının ardından ilgili token/coin’leri menkul kıymet olarak açıklamıştı.

Gerginlik uzun süredir devam ediyor

Bilindiği üzere Coinbase ile SEC arasında 1 seneden fazla bir süreye dayanan gerginlik söz konusu… Geçen sene Coinbase CEO’su Brian Armstrong SEC ile tüm görüşme taleplerine rağmen bir türlü biraraya gelemediğini kendilerine Washington2da tek bir randevu bile verilmediğini iddia etmiş ve kurumu sert şekild eeleştirmişti. Geçtiğimiz günlerde de, Coinbase borsası resmi bir açıklama yaparak, kendilerinin listelediği token’ların araştırma süreçlerinin SEC’nin bilgisi dahilinde olduğunu belirtmişti.

Gensler menkul kıymet görüyor

SEC başkanı Gary Gensler ise neredeyse yaptığı her konuşmada kripto para ve token’ların %90’ınının menkul kıymet olduğunu belirtiyor. Hatta Gensler kısa süre önce de, “Bitcoin dışında kalan neredeyse tüm kripto paraların menkul kıymet olduğunu düşünüyorum” demişti. SEC’nin Ripple şirketine açtığı “kayıtsız menkul kıymet satışı davası” da yaklaşık 1,5 senedir devam ediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl