SEC’den Coinbase’e mahkeme tehdidi: CEO Armstrong sert konuştu

ABD'nin en büyük borsası olarak görülen Coinbase'in CEO'su Brian Armstrong'dan, SEC'ye çok sert tepki geldi. Borsanın yeni getiri ürünü olan Lend'i SEC'ye sorduklarını ancak net bir cevap alamamalarının yanında, bir de dava tehdidiyle karşı karşıya kaldıklarını belirten Armstrong, "Bu tür ürünler tüm kripto para endüstrisinde var. Herkes yapıyor. Bu durumu istemiyorsanız, tüm endüstriye uygulayın." dedi.

Coinbase CEO'su Brian Armstrong

SEC ile Ripple arasında devam eden menkul kıymet davasına benzer bir konu da bu kez Coinbase borsası ile SEC arasında yaşandı.

Zaman zaman gündemle ilgili Twitter hesabından ses getiren açıklamalar yapan Coinbase CEO’su Brian Armstrong, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) çok sert eleştirilerde bulundu.

Coinbase’in, hesaplarında USDC tutan müşteriler için faiz verdiği ürünü olan Lend için SEC’ye gittiklerini ancak hiçbir ikna edici cevap alamamalarının yanında bir de mahkeme tehdidiyle karşılaştıklarını belirten Armstrong şunları söyledi:

“SEC’den gerçekten çok özensiz cevaplar alıyoruz. Biraz hikaye anlatma zamanı… Milyonlarca kripto para yatırımcısı son senelerde varlıklarını mevduat olarak yatırım faiz alıyorlar.

‘Dostça ve iyi niyetli bir tavırla SEC’ye gittik’

Bu durumdan da herkes memnun. Bazı şirketler gibi Coinbase de bu anlamda kendi ürününü çıkardı. Birkaç hafta içinde biz de bu ürünü resmen başlatmayı düşünüyorduk. Bu yüzden dostça ve iyi niyetli bir tavırla SEC’ye gittik.

‘Bize menkul kıymet olduğunu söylediler’

Onlar da bize Lend’in menkul kıymet olduğunu söylediler. Böyle bir varlığın nasıl menkul kıymet olduğunu anlamadık, garip geldi. Yine de SEC’den bize bunun sebeplerini anlatmalarını istedik. Kurumlarla hep iyi niyetli şekilde çalışmak istedik.

‘Bir de mahkemeye vereceklerini söylediler’

Bize, ürünün neden menkul kıymet olduğunu söylemediler. Şirketten bazı kayıtlar istediler, verdik. Çalışanlarımızın ifadelerine başvurdular, onu da yaptık. En sonunda da bu ürünü başlatırsak bizi mahkemeye vereceklerini söylediler. Bununla ilgili de bir açıklama yapmadılar

‘Benimle görüşmediler bile…’

SEC benim görüşmeyi reddeden tek regülasyon kurumu. Nasdaq’ta listelendikten sonra onlara gittim. Bana ‘Biz kripto şirketleriyle görüşmüyoruz’ dediler. Başkan Gensler, ‘SEC, rehberlik yapmalı ve netlik sağlamalı’ demişti. Bunu sağlayabilmek önemlidir. Bu durumu istemiyorsanız, tüm endüstriye uygulayın.”

Hukuk yöneticisi de tepki gösterdi

Coinbase borsasının hukuk yöneticisi olan Paul Grewel de, SEC’nin bu tavrına tepki gösterdi ve kendilerinin neredeyse 6 aydır bu ürün hakkında SEC ile görüşme halinde olduklarını söyledi:

“SEC bize problemin nerede olduğunu söylemiyor. Detaylı bilgi vermiyor. Şimdi de bu ürünü çıkarırsak bizi mahkemeye vereceklerini söylüyorlar. Son bilgi talebimizi de yine reddettiler”

Bilindiği üzere Coinbase’in Ethereum 2.0 ve Tezos “proof of stake” protokolleri için de getiri hizmetleri bulunuyor. Ancak uzmanlar SEC’nin “stake” hizmetiyle ilgili aksiyon almadığını belirtiyorlar.

BlockFi için de bazı eyaletler harekete geçmişti

ABD’deki en ünlü borç ve faiz veren kripto para şirketlerinden biri de BlockFi… Bu şirket için de geçtiğimiz aylarda bazı eyaletlerde soruşturmalar açılmıştı. Şirketin menkul kıymet kanun ve regüğlasyonlarını çiğnediği iddia edilmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl