SEC’den ihlali itiraf eden kripto şirketlerine af yok, daha az ceza var

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) icra kurulu yöneticisi Gurbir Grewal, kripto para şirketlerinin menkul kıymet kanunlarını ihlal ettiklerini gelip kendilerine itiraf etmeleri durumunda herhangi bir af ile karşılaşmayacaklarını ancak normal şartlarda alacakları cezadan daha azını görebileceklerini belirtti. Grewal, "Bizim onlara bakış açımız, 'Gelin ürününüzü kaydedin ve ondan sonra istediğiniz hatayı yapıp, affedilin' şeklinde olmayacak" dedi ve bu şirketlere net bir mesaj yolladı.

Temmuz ayında SEC bünyesine katılan Gurbir Grewal, Reuters’e bir röportaj verdi ve kurumunun, kripto para şirketlerine pek de yumuşak davranmayacağının mesajını gönderdi.

“Milyarlarca dolarlık borç verme ürününü görmezden gelemeyiz”

Kripto para şirketlerinin genelde kanun ve kurallar konusunda net tavır takınmamasıyla eleştirdiği SEC’nin, “yeni demokratik liderlik” ile çok daha net bir yönetim sergileyeceğini belirten Grewal, şu ifadeleri kullandı:

“Bizim kripto parala şirketlerine göndereceğimiz mesaj, ‘Siz ürününüzü bize kaydedin ve biz de sizin milyarlarca dolarlık borç verme ürününüzü görmezden gelelim, ve tüm ihlallerinize rağmen size de hiçbir ceza vermeyelim’ şeklinde olmayacak”

“Daha fazlası değil”

Kripto para endüstrisindeki birçok şirket, herhangi bir ihlal konusunda SEC’ye başvurarak bilgi vermeleri durumunda ceza almayacakları bir yönetim biçimi olacağını umuyordu ancak Grewal böyle bir konunun masada olmadığını söyledi:

“Tabii ki bize gelirlerse, onlar hakkında daha olumlu düşünürüz. Nasıl bir ceza verileceği ve menkul kıymet kanunlarına nasıl uyulacağı konusunda yol gösteririz. Şirketlerin, bize gelip ihlallerini bildirmeleri ve bizle ortak çalışmaları halinde elde edecekleri fayda budur. Daha fazlası değil”

Coinbase CEO’su Armstrong tepki göstermişti

Hatırlanacağı üzere ABD’nin en büyük borsası olarak kabul edilen Coinbase, borç verme ürünü olan LEND’in bir menkul kıymet sayılıp sayılmadığı konusunda SEC’ye başvurmuştu. Armstrong kurumdan net cevap alamadıklarını belirtmiş ve ürünü geri çekmişti. Coinbase CEO’su SEC’ye de twitter üzerinden çok sert tepki göstermiş “Bana toplantı için randevu bile vermediler” demişti.

BlockFi şirketi de, borç verme ürünlerini durdurması için bazı eyaletlerden uyarı almıştı. Hatta bu ay başında da SEC, BlockFi’ın bir alt şirketini, borç verme ürününden dolayı menkul kıymet kanunlarını çiğnemekle suçlamıştı. BlockFi Lending LLC şirketi rekor bir rakam ile 100 milyon dolarlık ceza ödemek zorunda kalmıştı.

Nisan 2021’de SEC başkanı olmadan önce, Massachusetts Institute of Technology’de kripto paraların arkasındaki blok zinciri teknolojisi hakkında dersler veren bir kişi olan Gary Gensler, şimdi ise endüstriyi yatırımcılar için ciddi risklerin olduğu bir “Vahşi Batı” olarak nitelendiriyor ve birçok konuda sektör şirketlerinden tepki alıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl