SEC’den kayıtsız olduğu iddia edilen 2017 ICO’suna dava

Son dönemde kripto para endüstrisine karşı agresif bir tavır takınan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan (SEC) yeni bir dava hamlesi daha geldi. Komisyon, blok zincir kimlik projesi olan Rivetz ve onun kurucusu Steven Sprague'a dava açtı.

SEC, 8 Eylül tarihi itibariyle, 2017’deki RvT token ilk arzından ötürü blok zincir projesi Rivetz ve kurucusu Steven Sprague’ı mahkemeye verdi.

SEC’nin şikayet dosyasında yer alan bilgilere göre; 2017 yılının Temmuz ve Eylül ayları arasında Rivetz şirketi, projeye sermaye sağlamak amacıyla Cayman Adaları’ndaki bir iştiraki aracılığyla 18 milyon dolar değerde RvT token satışı yaptı. Firma hiçbir zaman SEC’ye bir kayıt işlemi yaptırmadığı veya bunun için başvurmadığı gerekçesiyle de SEC dava açtı. Sprague ve Rivetz’in de, bir yatırım stratejisi olarak bu satışı yatırımcılara duyurdukları ve reklamını yaptıkları belirtildi.

Bilindiği üzere 2017 ve 2018 yıllarında ICO’lara duyulan büyük ilgi sektör tarafından “ICO patlaması” olarak adlandırılmıştı. SEC de, bu tür kayıtsız satış tekliflerini yıllardır araştırsa da, kurum sadece çok ciddi miktarlarda kâr elde eden şirket ve bireylere dava açtı ya da onları soruşturmasının bir parçası yaptı.

1 milyon dolarlık bonus ve 2,5 milyon dolarlık ev

SEC’nin hesaplamalarına göre Rivetz şirketi, 2018 yılının Mart ayı itibariyl tüm Ethereum kazançlarını nakde çevirdi. Kurum ayrıca, şirketin kurucu Sprague’a 1 milyon dolar bonus, buna ekstra olarak da 2,5 milyon dolarlık borç verildiğini iddia ediyor. Sprague’ın kurduğu şirketten aldığı borç ile Cayman Adaları’nda bir ev aldığı, bu evin de daha sonra yine şirkete kiralandığı belirtiliyor.

Tüm kazancın geri ödenmesi talep ediliyor

Şikayet dilekçesine göre SEC, şirketin ve Sprague’ın bu ICO’dan elde ettikleri tüm kazançları geri ödemesini talep ediyor ancak meblağ belirtmiyor.

Tarihin en büyüğü EOS’tu

Bilindiği üzere ICO tarihinin en büyük teklifi Block.one şirketinin, 4 milyar dolarlık EOS tokeni teklifiydi ve SEC bu soruşturmasını da tarafların arasındaki bir anlaşmayla çözmüştü. 2019 yılında EOS’un ana şirketi olan Block.one’a 24 milyon dolar tutarında ceza kesilmiş ve yapılan bu ödemeyle konu mahkemeye taşınmadan çözülmüştü.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl