SEC’den kripto para yatırımcılarına “dikkatli olun” uyarısı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) Yatırımcı Eğitimi ve Savunuculuk Ofisi son paylaştığı duyuruda yatırımcıları kripto varlık yatırımlarında dikkatli olmaya çağırdı.

SEC’nin Yatırımcı Eğitimi ve Savunuculuk Ofisi, “kripto varlık menkul kıymetleri” için son derece değişken ve spekülatif uyarısı yaptı.

Bildiride, kripto varlık menkul kıymetleri de dahil olmak üzere kripto varlıkları içeren işlemlere katılan bireysel yatırımcılar için kayıp riskinin önemini koruduğu söylendi.

Düzenleyici kurumun birimi, daha önceki benzer açıklamalarını yineledi. Duyuruda, yatırımcılara “Herhangi bir spekülatif yatırımla riske atmanız gereken tek para, tamamen kaybetmeyi göze alabileceğiniz paradır.” şeklinde seslenildi.

“Kripto şirketleri gerekli yasalara uymuyor”

Kripto varlık yatırımları veya hizmetleri sunan şirketlerin federal menkul kıymetler yasaları da dahil olmak üzere geçerli yasalara uymuyor olabileceği hatırlatıldı.

Paylaşılan maddelerde, “Federal menkul kıymetler yasaları uyarınca, bir şirket, teklif SEC’e kayıtlı olmadığı veya kayıt için bir muafiyet mevcut olmadığı sürece menkul kıymet teklif edemez veya satamaz.” dendi.

Düzenleyici kuruluşa kaydolması gerekenler arasında, kendi adına işlem yapan broker’lar (broker-bayi), yatırım danışmanları, alternatif alım satım sistemleri (ATS) ve borsalar gibi tarafların yer aldığı da bildirildi. Alternatif olarak, bir eyalet düzenleyicisine veya FINRA (Finans Sektörü Düzenleme Kurumu) gibi bir öz düzenleyici kuruluşa (SRO) kaydolunabileceği de aktarıldı.

Öte yandan kayıtlı broker-bayiler, ATS’ler ve yatırım danışmanlarının da düzenleyiciler tarafından incelemeye tabi olduğu belirtildi. Ayrıca, kripto varlıkların ödünç verilmesi veya stake edilmesine dahil olan kuruluşlar ve platformların da federal menkul kıymetler yasalarına tabi olabileceği söylendi.

SEC, “Kripto varlık kuruluşları, müşterileri varlıklarının güvenliği konusunda gizlemek ve kafalarını karıştırmak için denetlenmiş mali tablolar yerine bunları kullanabilir” dedi.

Rezerv kanıtı konusunda “güvence vermiyor” uyarısı

SEC yatırımcı uyarısında, yatırımcıları bazı kripto borsaları tarafından sunulan ve kullanıcıların bir borsanın müşterilerin varlıklarını desteklemek için yeterli varlığa sahip olduğunu teyit etmesini sağlayan “rezerv kanıtı” hizmetleri konusunda da uyardı.

Duyuruda bu konuya ilişkin, “Rezerv kanıtı bir mali tablo denetimi kadar titiz veya kapsamlı değildir ve herhangi bir düzeyde güvence sağlamayabilir.” ifadeleri kullanıldı.

Yatırım danışmanlarına “sürpriz incelemeler” hatırlatması

Müşterilerinin fonlarını veya menkul kıymetlerini elinde bulunduran SEC’ye kayıtlı yatırım danışmanlarının, bu varlıkları bir banka veya broker-bayi gibi nitelikli bir saklama kuruluşunda muhafaza etmeleri gerektiği belirtildi. SEC’e kayıtlı yatırım danışmanlarının ayrıca genellikle bağımsız bir kamu muhasebecisinin bu varlıkların varlığını doğruladığı yıllık bir “sürpriz incelemeden” geçmeleri ve her bir müşteri için tüm alım-satımları gösteren kayıtları yapıp tutmaları gerektiği söylendi.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl