SEC’den kripto ve DeFi konusunda beklenen açıklama geldi

SEC, bugün beklenen açıklamasını yaptı. Kurum, borsaları bağlayan mevcut kuralların merkezi olmayan kripto para platformları için de geçerli olduğunu savundu ve yoğun eleştiri alan planını yeniden müzakereye açtı.

SEC, kripto şirketleri tarafından, belirsiz ve DeFi platformlarını dizginleme amacı güttüğü gerekçesiyle eleştirilen planla ilgili kamuoyundan daha fazla geri bildirim almak üzere bugün oylama yaptı. Oylama sonucunda 3 evet, 2 hayır çıktı. Bu sonuca bağlı olarak 30 günlük ek geri bildirim süresi daha verildi.

Değişiklik kabul edilirse “borsa” tanımı kapsamı genişleyecek

Söz konusu değişiklik, ilk olarak Ocak 2022’de önerildi ve borsa tanımını, teklif isteme sistemleri gibi “iletişim protokolleri” kullanan platformları da içerecek şekilde genişletmeyi amaçlıyor. Değişikliğin gerçekleşmesi durumunda, borsa tanımı, bir pazarda birden fazla alıcı ve satıcıdan gelen emirleri bir araya getiren geleneksel borsaların ötesine geçecek ve çok daha kapsamlı olacak.

“Merkezi olup olmadıklarına bakılmaksızın yasalara uymak zorundalar”

Konu hakkında bir açıklama yapan SEC Başkanı Gary Gensler, “Bu ilave geri bildirim dönemi, özellikle kripto piyasalarındaki çeşitli piyasa katılımcılarından gelen önerileri ele almaya yardımcı olacaktır.” dedi. Gensler, devamında ise “Hata yapmayın. Birçok kripto alım satım platformu halihazırda mevcuttaki borsa tanımı kapsamına giriyor” ifadelerini kullandı ve söz konusu platformların menkul kıymetler yasalarına uymak zorunda olduklarını söyledi. SEC Başkanı, kamuoyunu teklifin tüm yönleriyle ilgili olarak daha fazla görüş bildirmeye davet etti.

SEC Komisyon Üyesi Peirce öneriye karşı çıktı

SEC Komisyon Üyesi Hester Peirce, kurumun borsa tanımını DeFi platformlarını da içerecek şekilde değiştirme önerisine ilişkin açıklamasında bu öneriye karşı çıktığını bildirdi.

Hester Pierce, komisyonun yeni teknolojilere, yenilikçi iş modellerine ve girişimcilere karşı katı ve esnek olmayan bir yaklaşım sergilediğini belirtti.

SEC Komisyon Üyesi açıklamasında, “Bu Komisyon artık potansiyel olarak yıkıcı yenilikler için alanı korurken komisyonun hedeflerini gerçekleştirebilecek olası düzenleyici çerçeveler hakkında yaratıcı düşünmek konusunda çaba sarf etmiyor. Bu komisyon artık düzenleyici inatçılığın sıklıkla saçma sonuçlara yol açmasından endişe duymuyor.” dedi.

“Yenilikçi girişimler engelleniyor”

Pierce’in yayımladığı uzun açıklamasında, komisyonun mevcut yasal tanımı katı bir şekilde yorumlayarak yenilikçi girişimleri engellediği, ancak daha önce benzer durumlarda inovasyona destek verdiği ifadeleri yer aldı. Açıklamada ayrıca, komisyonun, gereksiz ve var olmayan sorunları çözmek için düzenlemelerini agresif bir şekilde genişlettiği, yeni teknolojilere veya iş yapma yöntemlerine yer açmak için mevcut düzenlemeleri değiştirme konusunda isteksiz olduğu belirtildi.

Pierce son olarak, komisyonun finansal piyasalarda inovasyonu ve rekabeti kolaylaştırmaktan ziyade, mevcut oyuncuları korumaya yönelik bir yaklaşım sergilediğini vurguladı. Bu nedenle yorum dönemlerinin yeniden açılmasını genel olarak desteklese de komisyonun son önerisini desteklemediğini bildirdi.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl