Ripple davasında acil koduyla yeni talep: Slack mesajları açıklansın

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple şirketi arasındaki davada, SEC'den mahkeme heyetine acil bir önerge talebinde bulunuldu. Kurum, Ripple çalışanlarının 'slack' konuşmalarında önemli kanıtlar olduğunu iddia ediyor.

Aralık ayından beri SEC ile Ripple arasında devam eden kayıtdışı menkul kıymet satışı davasında, SEC’den mahkeme heyetine acil önerge talebinde bulunuldu. SEC avukatı olan Jorge Tenreiro, mahkemeden, Ripple çalışanlarının “Slack” konuşmalarının elde edilmesine yönelik bir karar talep etti.

Bilindiği üzere Slack, ekip çalışmalarında iletişimin hızlı sağlanmasına yönelik geliştirilmiş bir program. SEC’ye göre ise Ripple çalışanlarının 1 milyondan fazla Slack mesajının araştırılması gerekiyor. Ripple çalışanlarının uzun süredir e-mail yerine slack programıyla mesajlaştığı düşünüldüğünde terabayt’larca dosyanın araştırılması gerekecek.

SEC’nin iddiasına göre, Ripple şirketi bu mesajları araştırmayı ilk başta kabul etti ancak rakam sadece 1500’e yakın mesaj ile sınırlı kaldı. Yine de kurum bu mesajların içinde de önemli ve kritik bilgiler, hatta onların ifadesine göre ‘kanıtlar’ olduğunu düşünüyor.

Ripple vazgeçti, SEC mahkeme kararı istedi

Ripple şirketi ise mesajları araştırmayı kabul ettikten sonra, bir veri işleme hatasından dolayı araştırılan mesaj sayısının sınırılı kalmasıyla SEC’den ‘Bilgi vermek istemiyor’ şeklinde bir suçlama görmüştü. Şirket bu suçlamanın üzerine işbirliği yapma konusunda karar değiştirdi ve bundan sonra hiçbir şekilde kuruma yardımcı olmayacağını belirtti. İşte bunun üzerine SEC de mahkeme kararı çıkartma yoluna gitti.

SEC’nin gördüğü o konuşmalar…

SEC’nin gördüğü konuşmalar içinde; Ripple’ın spekülatif şekilde XRP işlem hacmi yaratmak istediği, şirketin XRP fiyatı konusundaki endişeleri, XRP satışlarının Ripple şirketi üzerindeki etkileri ve XRP’nin regülasyon konularındaki statüsünün olduğu iddia ediliyor.

Kurumun, Ripple lehine tanık olarak mahkemeye gelen kişilere bu mesajlar aracılığıyla daha detaylı sorular soracağı ve onların ‘hatırlamadıkları’ konularda, bu bilgiler sayesinde onlara ‘hafızalarını tazelemeleri’ konusunda yardımcı olacağı belirtiliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl