SEC’nin 9 token’ı menkul kıymet sayması milyarlık fonu korkuttu

Milyarlarca dolarlık varlık yöneten yatırım şirketi ARK Invest, SEC'nin Coinbase'de listelenen bazı token'ları menkul kıymet olarak nitelendirmesinin ardından önemli miktarda Coinbase hissesi sattı.

Yönetimi altında yaklaşık 15 milyar dolarlık varlık bulunan yatırım şirketi ARK Invest’in CEO’su Cathie Wood, Coinbase hisselerindeki pozisyonlarının bir kısmından çıkış yaptıklarını söyledi. Wood, bu kararı SEC’nin Coinbase’de yer alan bazı token’ları menkul kıymet olarak sınıflandırmasından sonra aldıklarını belirtti.

ARK Invest, borsada işlem gören fonlarından üçü aracılığıyla 26 Temmuz’da yaklaşık 1.4 milyon Coinbase hissesi sattı. Bu miktar, o sırada 75 milyon dolara denk geliyordu.

Wood, Coinbase’in kaç token’ı listeden çıkarmak zorunda kalacağının veya bu token’lar için SEC’den gerekli onay alınırsa borsanın iş modelinin nasıl değişeceğinin belirsiz olduğunu ifade etti. Wood, Shopify hisselerindeki düşüşün de bu kararda etki oluşturduğunu, Coinbase hisseleriyle Shopify hisselerinin takas edildiğini belirtti.

ARK Invest CEO’su, Coinbase kararında, platformun eski bir yöneticisinin “insider trading” iddiasıyla dava edilmesinin bir etkisinin olmadığının da altını çizdi.

Hâlâ 7.1 milyon hissesi var

ARK Invest, Coinbase’in en büyük hissedarlarından biri. 1.4 milyonluk satışa rağmen şirketin elinde 7.1 milyon hisse daha var. Bu arada ARK’ın satışından sonra Coinbase’in hisse fiyatı yüzde 80’den fazla artış gösterdi. Bu büyük artışın arkasında, Coinbase’in yönetimindeki 10 trilyon dolardan fazla varlıkla dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock ile ortaklık kurması vardı.

SEC, hangi token’lara “menkul kıymet” dedi?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz ay, Coinbase’in eski yöneticisine içeriden bilgi alarak işlem yaptığı ve bu yolla milyonlarca dolarlık haksız kazanç sağladığı iddiasıyla dava açmıştı. SEC, bu dava dosyasında ise 9 token’ı menkul kıymet olarak nitelendirmişti. Bu token’lar; AMP, RLY, DDX, XYO, RGT, LCX, POWR, DFX ve KROM‘dan oluşuyordu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl