SEC’nin bir haftası kaldı: Kararı ne olacak

Bitcoin ETF’lerinin piyasaya ne zaman sürüleceği merak edilirken bir kritik tarihte de sona yaklaşılıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), mahkemenin Grayscale kararına itiraz etmesi için bir hafta süresi kaldı. SEC’nin temyize gitmesinin Bitcoin ETF‘lerinin onaylarını bir süre daha geciktireceği düşünülüyor. Öte yandan uzmanlara göre kurumun kararı temyize götürmeme ihtimali ağır basıyor.

Bilindiği üzere, kripto sektöründeki en büyük fon yönetim ve yatırım şirketlerinden biri olan Grayscale, geçtiğimiz yıl GBTC fonunun ETF’e dönüştürülme başvurusu reddedilince SEC’yi mahkemeye vermişti. Mahkemeden beklenen karar ağustos ayında çıkmış ve sonuç Grayscale lehine olmuştu. Yargıç, SEC’nin ret kararının “keyfi ve kaprisli” olduğunu belirtmişti. Bu gelişme, kripto para piyasasında coşkuyla karşılanmış ve ETF’lerin önünün açıldığı yönünde yorumlanmıştı. SEC’nin temyiz kozu ise hala saklı.

SEC Başkanı Gary Gensler, ABD Temsilciler Meclisi’ndeki son oturumunda mahkemenin Grayscale kararını incelemeye devam ettiklerini söylemişti.

SEC itiraz etmezse ne olacak

SEC’nin karara itiraz edip etmeyeceği belirsizliğini koruyor. Diğer yandan kurumun itiraz etmemesi halinde mahkemenin nasıl bir adım atacağı da soru işareti. Hukuk bürosu Winston & Strawn, mahkemenin SEC’ye başvuruyu onaylaması talimatı verebileceğini ya da başvuruyu tekrar gözden geçirmesini isteyebileceğini belirtiyor. Büro avukatlarına göre SEC, ikinci seçenekte başvuruyu tekrar reddedebilir fakat bu kez farklı gerekçeler sunmak zorunda olacak.

“En olası yol…”

Hashdex’in yatırımdan sorumlu üst düzey yöneticisi Sam Kerbage ise SEC’nin Grayscale’den yeni bir başvuru yapmayı istemesi ve bunu farklı bir nedenle tekrar reddetmesinin en olası yol olduğunu ileri sürdü. Bu sayede SEC, ETF onayını daha da geciktirebilecek.

BlackRock eski yöneticisi süre verdi

Tüm bu seçenekler masadayken halihazırda bir ETF başvurusu bulunan BlackRock’ın eski yöneticisi Steven Schoenfield’dan önceki gün ilginç bir çıkış geldi. Schoenfield, spot Bitcoin ETF’inin üç ila altı ay içinde onaylanacağını iddia etti. Schoenfield, ETF onayının üç yıl içinde Bitcoin’e 150 ila 200 milyar dolar yatırımın önünü açacağını da ekledi.

“2024’ün sonuna kadar yüzde 95”

Son olarak Bloomberg ETF analistleri ise SEC’nin 2024’ün sonuna kadar ETF’leri onaylama ihtimalinin yüzde 95 olduğunu öne sürdüler.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl