SEC’nin uyarı yazısı gönderdiği Coinbase’in hisselerinde büyük düşüş

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) dün akşam saatlerinde bir uyarı yazısı gönderdiği Coinbase borsasının hisseleri, borsaların açılmasıyla büyük düşüş yaşadı. Dün 84 dolardan işlem gören hisseler, 62 dolara kadar indi.

SEC’nin uyarı mektubu, Coinbase hisselerine büyük darbe vurdu. Piyasa öncesi işlemlerde de %15’lik düşüş yaşayan COIN hisseleri, ABD’de TSİ 16.30’da piyasaların açılmasıyla daha da düştü.

Ocak ile birlikte yükseliş başlamıştı

ABD’nin parasal sıkılaşma politikası, birçok hisse senedi gibi 2022 yılında COIN hisselerini de vurmuş ve hisse değeri aralık ayında 30 dolara kadar inmişti. Ancak 2023’le birlikte Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarda yaşanan yükselişler Coinbase hisselerine de olumlu yansımıştı.

Dün 2022’nin mayıs ayından bu yana ulaştığı en yüksek seviyeye (84 dolar) çıkan hisseler, SEC’nin uyarı mektubunun ardından ise bugün 62 dolara kadar indi.

Cathie Wood’un “nokta atışı” satışı…

Kripto para destekçisi olan ve ARK Invest şirketinin başında bulunan Cathie Wood da, henüz 2 gün önce SEC’ye yaptığı bildirimde 13.5 milyon dolarlık Coinbase hissesi sattığını duyurmuştu. Aylardır yoğun şekilde Coinbase ve Tesla hisseleri alan Wood’un mart ayı başından bu yana 30 milyon dolarlık COIN aldığı görülürken, yapılan yüklü miktardaki satışın zamanlamasının da “nokta atışı” olması dikkat çekiyor.

CEO tepki göstermişti

Coinbase’in ünlü CEO’su Brian Armstrong da, SEC’nin uyarı mektubundan sonra hem şirketin resmi web sitesinden hem de kişisel Twitter hesabından kurumu adeta topa tutmuştu. Armstrong, “SEC, tenis maçında futbol hakemliği yapmaya çalışıyor” demişti.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl