Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

SegWit2x nedir ve neden bazıları SegWit2x’e karşı?

Kasım ayında yapılması beklenen SegWit2x güncellemesi, ilk SegWit'te olduğu gibi -belki de daha fazla- yüksek perdeden tartışılmaya başlandı.

Bitcoin’i Kasım ayında zorlu bir süreç bekliyor. New York Anlaşması gereği, sıra SegWit güncellemesinin ikinci adımı olan SegWit2x’e geldi.

Bazıları SegWit2x nedir?

Geçtiğimiz aylarda Bitcoin blok zincirinde etkinleştirilen SegWit, Bitcoin ağına birtakım iyileştirmeler getiriyordu. Gün geçtikçe devasa bir problem halini alan Bitcoin blok boyutu problemi SegWit ile birlikte aşılmaya çalışıldı.

Şimdi ise bu güncellemenin ikinci ayağı olan SegWit2x‘in etkinleştirilmesi gündemde. Kasım ayında yapılması beklenen SegWit2x güncellemesi, ilk SegWit’te olduğu gibi -belki de daha fazla- yüksek perdeden tartışılmaya başlandı.

Büyük Bitcoin madencilik şirketleri SegWit2x yanlısı olurken kullanıcıların büyük çoğunluğu ise bunu istemiyor. SegWit2x’i istemeyenler arasında Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee de bulunuyor. Bu güncellemeyi reddedenler sosyal medya platformu Twitter’da kullanıcı adlarının yanına “[NO2X]” ekleyerek bir kampanya başlattı.

Bazıları SegWit2x’e neden karşı?

SegWit’i ve SegWit2x’i destekleyenler genellikle büyük madencilik şirketlerinden oluşuyor. Bunlar arasında Bitcoin.com, BitFury, BitGo, Bitmain, BitPay, Blockchain Bloq, RSK Labs ve Xapo gibi firmalar bulunuyor.

Bitcoin’in çekirdek geliştiricilerden oluşan Bitcoin Core ekibi ise New York Anlaşması’nı ne imzaladı ne de herhangi bir temsilcisi toplantılarına katıldı.

Daha önceki SegWit güncellemesinin ardından Bitcoin Cash ortaya çıktı. Şimdi ise Bitcoin’in alternatifi olarak görülebilecek bir ya da birden fazla başka coin’in ortaya çıkmasından endişe ediliyor. Bunun da uzun vadede orijinal Bitcoin’e zarar verme ihtimali bulunuyor.

New York Anlaşması aslında bir uzlaşma değil

Öte yandan New York Anlaşması bir uzlaşma gibi lanse edilse de aslında bir uzlaşma değil. Sadece büyük şirketlerin kendi aralarında vardığı bir fikir birliğinden ibaret. Bitcoin Core ekibinin dahil olmadığı, Bitcoin kullanıcılarından pek çoğunun istemediği bir anlaşma, uzlaşma sayılamaz.

SegWit2x’le birlikte önerilen 2 MB blok boyutu limiti yeterince büyük bir limit değil. SegWit2x geliştirilerinin 2 MB’lık sınıra ulaşıldığında ne yapılacağına dair bir yol haritası yok. Bu onların büyük bir eksikliği olarak göze çarpıyor.

SegWit2x, Bitcoin madenciliğini tekel haline getirebilir

Bunun yanı sıra SegWit2x güncellemesinin madenciliği büyük şirketlerin tekeline bırakacağı ve merkezileştireceği düşünülüyor. Bu nedenle bu güncellemenin Bitcoin’i gasp etmeye yönelik bir güncelleme olduğu öne sürülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl