Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

SegWit, Bitcoin’de etkinleştirildi: Neler değişecek?

Uzun bir süredir Bitcoin topluluğunda SegWit’in (Segregated Witness) etkinleştirilip etkinleştirilmemesi tartışması sürüyordu. Çekişmelerin ardından nihayetinde dün gece Bitcoin’de SegWit resmen etkinleştirildi. Peki SegWit’in Bitcoin’e katkısı ne oldu, neler değişti, değişecek? İşlemlerde üç ana unsur bulunuyor: Gönderici, alıcı bilgileri ve imzalar. Bunlar, işlem boyutunun büyük bir bölümünü oluşturur ve dolayısıyla blokta oldukça yer kaplar. Popüler inancın aksine, SegWit, bu verileri ayrı bir “tanık bloku”na ayırmaz. Bunun yerine SegWit, 1MB’lık blok boyut limitini 4 milyon birim blok boyut limitine günceller, tanık verilerini...

Uzun bir süredir Bitcoin topluluğunda SegWit’in (Segregated Witness) etkinleştirilip etkinleştirilmemesi tartışması sürüyordu. Çekişmelerin ardından nihayetinde dün gece Bitcoin’de SegWit resmen etkinleştirildi.

Peki SegWit’in Bitcoin’e katkısı ne oldu, neler değişti, değişecek? İşlemlerde üç ana unsur bulunuyor: Gönderici, alıcı bilgileri ve imzalar. Bunlar, işlem boyutunun büyük bir bölümünü oluşturur ve dolayısıyla blokta oldukça yer kaplar. Popüler inancın aksine, SegWit, bu verileri ayrı bir “tanık bloku”na ayırmaz. Bunun yerine SegWit, 1MB’lık blok boyut limitini 4 milyon birim blok boyut limitine günceller, tanık verilerini tek birim olarak ve çekirdek blok verilerini ise dört birim olarak sayar. Aslında temelde yeni bir işlem biçimi getirir.

Bunun manası, blok boyutunun gerçekten artmasıdır. Kaba bir tarifle, SegWit’le birlikte Bitcoin’de blok boyutunun yaklaşık 4MB’a eşdeğer oranda yükseldiğini söyleyebiliriz.

İşlem ücretleri düştü

Daha somut olarak ifade etmek gerekirse Bitcoin’de işlem ücretleri düştü. Şu anda 7$ civarında seyreden ücretlerin daha da düşeceği tahmin ediliyor. İşlem ücretlerinin düşmesinin yanı sıra işlemler de daha hızlı onaylanacak.

SegWit’in Bitcoin’e getirdikleri bunlarla sınırlı değil. Lightning Network ya da Merkelized Abstract Syntax Trees (MAST) gibi teknolojiler SegWit sayesinde Bitcoin üzerine daha kolay inşa edilebilecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl