Ethereum’da 70 bine yakın sentetik Bitcoin! Sayı artıyor…

Son dönemde kripto para evreninin büyük ilgisini çeken DeFi, yani merkeziyetsiz finans alanındaki sentetik Bitcoin sayısı önemli ölçüde artmaya başladı.

bitcoin

Bilindiği üzere Ethereum üzerindeki DeFi protokollerine erişmek isteyen Bitcoin yatırımcıları, BTC’lerini bu endüstride kullanmak ve merkeziyetsiz finansın yüksek kazançlarından yararlanmak için Bitcoin’i tokenize eden projelere yöneliyor.

Son veriler ise Ethereum’da yaklaşık 70 bin sentetik Bitcoin bulunduğunu gösteriyor. DeFi endüstrisi, yeni Bitcoin tokenizasyon protokollerinin başlatılmasının ardından büyük bir ilgi görmeye devam ettiği için sayının buna göre daha da artması bekleniyor.

Tokenize edilmiş Bitcoin sayısında inanılmaz artış

Dune Analytics’ten alınan zincirüstü verilere göre; şu anda Ethereum blok zinciri üzerinde 69 bin 836 sentetik Bitcoin bulunuyor. Tabii ki bu Bitcoin’lerin normal borsalarda trade edilen BTC’lerden farklı olduğunu söylememiz gerek. Aslında onlar, yukarıda da belirttiğimiz gibi Ethereum’a bürünmüş ya da tokenize edilmiş Bitcoin’lerdir. Burada amaç Bitcoin’leri, Ether gibi DeFi protokollerinde kullanmaktır.

Tokenize edilmiş Bitcoin rakamındaki dev artışın sebebi ise tabii ki DeFi’nin büyümesiyle doğru orantılı. Bu da DeFi endüstrisine talebin artmaya devam edeceğini işaret ediyor.

Sadece üç haftada yüzde 83 arttı

16 Ağustos itibariyle, Ethereum üzerinde 38 bin 021 tokenize edilmiş Bitcoin vardı. Ancak bu rapora baktığımızda rakamın yüzde 83 oranında arttığı görülüyor. Bu sentetik Bitcoin’ler daha çok; Balancer, Compound, Uniswap gibi protokollerde kullanılıyor. Ayrıca DeFi’de kullanılması için kripto parayı tokenize eden de sadece 7 protokol var.

Bu platformlar arasında en çok tokenize Bitcoin’e sahip olanı ise Wrapped Bitcoin (WBTC) protokolü… WBTC, var olan tüm sentetik Bitcoin’lerin yaklaşık yüzde 63’üne sahip. WBTC’yi yüzde 23 ile renBTC izliyor. En az sentetik Bitcoin’e sahip olanlar ise imBTC ve pBTC platformları. Ayrıca teknik sebeplerden ötürü tBTC adlı platform ise şu ana kadar hiçbir token çıkaramadı.

Sentetik Bitcoin’ler son dönemde ilgi odağı olsa da Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin konuya şüpheyle yaklaşıyor. Buterin Ağustos ayında bu durumla ilgili olarak şöyle konuşmuştu:

“Tokenize edilmiş bu Bitcoin’lerin güvenilir olup olmadıkları konusunda endişelerim var. Umarım hepsi en azından makul boyutta bir ‘multi sig’e geçebilirler…”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl