Sequoia Capital FTX’teki yatırımını sıfıra indirdi

Dünyanın en büyük girişim sermayesi şirketlerinden biri olan Sequoia Capital, FTX borsasındaki yatırımlarını sıfıra indirdi. Şirket, yatırımcılarına gönderdiği mektupta, FTX'e yapılan 213 milyon dolarlık yatırımı tamamen kayıp olarak gördüğünü belirtti.

Girişim sermayesi şirketi Sequoia Capital yatırımcılarına gönderdiği mektupla FTX yatırımlarını sıfırladığını belirtti. Şirketin hem FTX hem de FTX.US’e yatırımları olduğu belirtilirken toplam rakamın ise 213.5 milyon dolar olduğu kaydedildi.

Yatırımcılara bugün gönderilen mektupta şirket, Global Growth Fund III adlı fonuyla yapılan yatırımın sınırlı olduğunu ve FTX’in de yaşadığı olaylar sebebiyle ödeme yapamama tehlikesi içinde bulunduğunu belirtti.

“Bizim yatırım yaparken durumu iyiydi”

Yapılan açıklamada ayrıca Growth Fund III dışında bir fon ile daha yatırım yapıldığı ancak iki fonun da değerlerine bakıldığında FTX yatırımlarının çok küçük kaldığı belirtildi. Şirketin yatırım yaptığı dönemde FTX’in mali durumunun iyi olduğu belirtilen yatırımcı mektubunda ana hatlarıyla şu ifadeler kullaıldı:

“FTX ve FTX.US’e sadece Growth Fund III adlı bir fon üzerinden yatırım yaptık. FTX bu fonun içinde ilk 10’da bile yer almamaktadır. FTX’e yapılan 150 milyon dolar maliyetli yatırım, fonun sermayesinin yüzde 3’ünden az bir miktara denk gelmektedir. Fonun durumunda şu anda hiçbir problem bulunmuyor. Bundan ayrı olarak SCGE fonu da FTX ve FTX.US’e 63.5 milyon dolarlık yatırım yapmıştır ve bu rakam da fonun değerinin yüzde 1’inden daha azdır. Şirket olarak risk alınan bir sektördeyiz. Bazı yatırımlar aşağıya bazıları ise yukarıya doğru sürprizler yapabilirler. Bu sorumluluğu alırken dikkatsiz davranmıyoruz ve geniş çaplı bir araştırma süreci uyguluyoruz. FTX’e yaptığımız yatırımdan önce de yoğun bir araştırma sürecinden geçirdik. Bizim yatırımımızı yaptığımız 2021 yılında FTX 1 milyar dolardan fazla gelir elde etti. 250 milyon dolardan fazla da faaliyet geliri elde ettiler. Bu rakamlar Ağustos 2022’de de kamuya açıklanmıştı. Şu an yaşananlar ise çok hızlı şekilde ilerliyor. Daha fazla bilgi edindiğimizde sizlere de zamanında haber vereceğiz”

FTX borsasının yatırımcıları arasında Blackrock, Tiger Global, VanEck ve Temasek gibi küresel çaptaki büyük şirketler de yer alıyordu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl