Hint borsası: İlk kez kripto para alanların %27’si SHIB aldı

Hindistan merkezli kripto para borsası WazirX, 2022 yılına ilişkin rakamlarını açıkladı. Veriler, Hint kripto para yatırımcılarına dair önemli içgörüler sundu. Paylaşılan rakamlara göre WazirX’e, 2022’de 2 milyon 122 bin 925 yeni kullanıcı kaydı yapılırken borsadan ilk kez kripto para alanların yüzde 27’si SHIB satın aldı.

Öte yandan borsa, işlem hacimlerinin yüzde 76 oranında azaldığını bildirdi. Platformun 2021 yılının kasım ayında 43 milyar dolar olan işlem hacmi, bir yıl sonra aynı dönemde 10 milyon doların biraz üzerinde gerçekleşti. Büyük bir boğa piyasasının ardından 2022, kripto para sektörü için en kötü yıllardan biri oldu. Birçok sorunun yanı sıra, küresel borsalar iflas başvurusunda bulundu ve piyasa fiyatları istikrarsız olduğu için yeni kullanıcı sayısında fazlasıyla düşüş yaşandı.

En çok işlem gören varlıklar

WazirX, platformda en çok işlem gören varlıkları da sıraladı. Yıl boyunca en çok BTC, USDT, SHIB, WRX, ETH, TRX, DOGE ve MATIC alınıp satıldı. Rakamlara göre, FIFA Dünya Kupası öncesinde, Socios.com taraftar oylama portalının resmi token’ı olan CHZ’ye de büyük ilgi vardı.

Elon Musk’ın Twitter’ı devralması, ekim ayının sonunda bir önceki haftaya kıyasla yüzde bin 300 artan DOGE işlemlerinin sayısını da etkiledi. Bilindiği üzere Musk’ın DOGE hakkında ara sıra tweet’ler atıyor olması onları trader’lar arasında çok popüler hale getirdi.

Kadınlar, aynı yaş grubundaki erkekleri geçti

Ortalamaya bakıldığında, kadınların platformda en çok işlem gören token’ların yüzde 20’sinin alım satımını gerçekleştirdiği görülüyor. Ayrıca, 41-60 ve üzeri yaş grubundaki kadınlar, aynı yaş grubundaki erkeklerden daha fazla işlem kaydetti. 26-40 yaş grubundaki kadınlar ise toplam işlem hacminin yüzde 46’sına katkıda bulundu.

Rapor, kadınların daha fazla ‘mavi çip’ token (yüksek likiditeye sahip yüksek değerli token’lar) işlemleri yaptığına da yer verdi.

Öte yandan, 18-40 yaş arasındaki erkeklerin diğer yaş gruplarındaki erkeklere kıyasla daha fazla işlem yaptığı kaydedildi. Bu gruptaki erkeklerin ayrıca, mavi çip token’ların yanı sıra meme token’larına ve oyun token’ları gibi dijital varlıklara yatırım yaptıkları gözlemlendi.

Kriptonun benimsenmesi için hâlâ zaman var

Raporda, Hindistan’ın kripto bilinci ve benimsenmesi açısından hala kat etmesi gereken uzun bir yolu olduğu belirtildi. Bunun da ancak doğru bilgilerin olumlu kullanım durumlarının ve sanal dijital varlıkların potansiyel faydalarının yayılmasıyla başlayabileceğinin altı çizildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl