İflastan hemen önce Signature Bank’a para aklama soruşturması

Geçtiğimiz günlerde iflas eden ve FDIC tarafından el konulan Signature Bank'ın yaşadığı sorunlardan önce iki ABD devlet kurumu tarafından soruşturma altına alındığı ortaya çıktı. Soruşturmalardan birinin para aklamayla ilgili olduğu belirtildi.

Birçok kripto para borsasının çalıştığı bankalardan olan ve geçtiğimiz hafta iflas ederek el konulan Signature Bank’in iflastan önce soruşturma altına alındığı belirtildi. ABD medyasından Bloomberg’in haberine göre; Adalet Bakanlığı ve SEC bankayı kısa süre önce soruşturma altına almışlardı.

Bakanlığın yaptığı soruşturmanın, bankanın gerekli para aklama önlemlerini alıp almadığıyla ilgili olduğu belirtilirken, SEC soruşturmasının detaylarının ise bilinmediği yazıldı.

Soruşturmaların tam olarak ne zaman başladığı bilinmiyor. Ayrıca New York eyaleti regülatörünün de bankayı kapatma yönündeki son kararı üzerinde bu soruşturmaların bir etkisinin olup olmadığının da yine bilinmediği kaydedildi.

Verilen bilgilerde Signature Bank yönetici ve çalışanlarının, soruşturmayla alakalı olarak şu ana kadar bireysel bir suçlamaya da maruz kalmadıkları ifade edildi.

Toplu dava da açıldı

Signature Bank yatırımcıları dün banka ve yöneticilerine karşı toplu dava da açtılar. Davanın sebebinin ise, banka yöneticilerinin iflastan hemen 3 gün önce yatırımcılara, bankanın finansal durumunun iyi olduğunu söylemeleri olduğu belirtildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl