Silicon Valley Bank (SVB) satış kararı aldı: Sermaye bulamıyorlar

ABD merkezli Silicon Valley Bank'taki kriz gittikçe büyüyor. Müşterilerin milyonlarca dolarlık çekim yapmak istedikleri belirtilirken, bankanın sermaye bulma çalışmalarının sonuçsuz kalmasının ardından son olarak satış kararı aldığı ifade ediliyor.

Dünya bankacılık sektörü Silicon Valley Bank (SVB) krizini aşmaya çalışırken, ABD medyasından CNBC’nin haberine göre, sermaye bulamayan banka, satış kararı aldı ve bu konuda görüşmelere başladı. Haberde büyük finansal kurumların bankayı satın almak için istekli oldukları dile getirildi.

Mevduat çıkışları süreci etkiliyor

Bankanın satış kararı alması sektörde büyük ses getirirken, müşterilerin milyonlarca dolarlık mevduatlarını çekmek istemeleri de ekstra bir krize neden oldu. CNBC ve Reuters’ın verdiği habere göre mevduat çıkışları da bankanın satış görüşmelerini sekteye uğrattı.

1.8 milyar dolarlık açığı kapamak istiyorlar

Hatırlanacağı üzere SVB krizi çarşamba akşamı bankanın bilançosunu dengelemek için 1.75 milyar dolarlık hisse satışı açıklamasıyla başlamıştı. Banka, müşterilerine yönelik yaptığı bir açıklamada ABD Hazine tahvillerinden oluşan 21 milyar dolarlık portföyünün zararına satışından kaynaklanan 1,8 milyar dolarlık bir açığı kapatmak için gelire ihtiyacı olduğunu belirtmişti.

Bankanın 2 milyar dolardan fazla sermaye toplamak istediğini belirtmesinden sonra da, SVB hisselerinde yüzde 60’dan fazla düşüş gelmişti. Hisseler bugün de bir kez daha yüzde 60’ın üzerinde ek bir düşüş yaşadı.

Dünya bankacılık sektörünü etkiledi

SVB’nin yaşadığı problemler dünya bankacılık sektörünü de olumsuz etkiledi. Asya ve Avrupa’da bankaların hisselerinde düşüşler olurken, en büyük 4 ABD bankası da toplamda 50 milyar dolardan fazla değer kaybettiler. İngiliz bankalarından HSBC %4.8, Barclays ise %3.8 düştü.

First Republic bankasındaki hisse düşüşleri %30’u buldu ve işlemler durduruldu. Signature Bank’taki düşüş oranı ise %20 oldu.

Öte yandan banka CEO’sunun da son 2 haftada toplamda 3.56 milyon dolarlık hisse satışı yaptığı iddia ediliyor.

Uzmanlar ise SVB’deki sorunların diğer bankalara sıçrama olasılığının ise düşük olduğunu belirtiyorlar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl