İki dev yatırım şirketi Silikon Vadisi Bankası’na talip oldu

Geçtiğimiz hafta cuma günü iflas eden ve ABD Mevduat Sigorta Fonu FDIC'nin el koyduğu Silikon Vadisi Bankası'na (SVB) iki büyük talip çıktı.

abd-banka

Yönetimi altında yüz milyarlarca dolarlık varlık bulunduran iki şirket, Apollo Global ve Blackstone, iflas eden ve el konulan Silicon Valley Bank’a talip oldular. ABD medyasından Bloomberg’in konuyla ilgili direkt bilgi sahibi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre; iki şirket bankanın durumunu bir “alım fırsatı” olarak görüyor.

İki şirket yöneticilerinin SVB’nin portföyünü gördükleri ve “hiçbir şekilde korkutucu olmadığı” şeklinde görüş belirttikleri aktarılırken, iflasta portföyün bir etkisinin dâhi olmadığını dile getirdikleri ifade edildi.

Hatırlanacağı üzere Silikon Vadisi Bankası geçtiğimiz hafta, müşterilerinin taleplerini karşılamak için 21 milyar dolarlık tahvilini 1.8 milyar dolar zararla satmıştı. Bu durum bankanın yatırımcılarında korku yaratmış ve hisseler 1 günde yüzde 60’tan fazla düşmüştü. Cuma günü ise banka iflas etmiş ve şirkete FDIC tarafından el konulmuştu.

Haberle ilgili henüz iki şirket de açıklama yapmadı.

Apollo Global Management’ın yönetimi altında yaklaşık 650 milyar dolar, Blackstone’un yönetimi altında ise 1 trilyon doalrdan fazla varlık bulunuyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl