a16z durmuyor: Yeni kripto para fonu için hedef 4.5 milyar dolar

Teknoloji yatırımlarıyla bilinen ve son yıllarda özellikle kripto para odaklı startup şirketlerine çok ciddi yatırımlar yapan Andreessen Horowitz (a16z), yatırımcılarına yeni bir kripto para fonu için 4,5 milyar dolar toplamayı hedeflediğini açıkladı. Bu miktarın 3.5 milyar dolarının, şirketin son kripto para fonuna, kalan 1 milyar dolarının ise dijital varlık startup'larına yapılacak olan tohum yatırımlara ayrılması plânlanıyor. a16z, Haziran ayında da yatırımları için 2.5 milyar dolar toplamayı başarmıştı.

Merkeziyetsiz finanstan metaverse’e kadar yaptığı yatırımlarla ismini sık sık duyduğumuz ve metaverse’ün merkeziyetsizliği konusunda Elon Musk ile Jack Dorsey gibi isimlerin üstü kapalı şekilde eleştirdiği Andreessen Horowitz (a16z) yatırım şirketi, 4,5 milyar dolarlık yeni bir kripto para fonu oluşturmayı düşünüyor.

Bu parayı toplama hedefinden yatırımcılarına da bahseden Silikon Vadisi merkezli şirket, fonu 3,5 milyar dolarlık ve 1 milyar dolarlık parçalar halinde ikiye ayıracak. Financial Times’ın konuyla ilgili bilgisi olan bir kişiye dayandırdığı habere göre a16z, fonu Mart ayı itibariyle tamamlamayı düşünüyor.

Yatırımları durmuyor

Daha önce Facebook, Twitter, Airbnb ve Coinbase gibi birçok teknoloji şirketine erken yatırım yapmasıyla bilinen Andreessen Horowitz şirketi Hindistan’dan Afrika’ya ve Avrupa Birliği’ne kadar birçok yargı bölgesinde de önemli kripto para yatırımları yapıyor. Metaverse yatırım fonlama turlarında da adını sürekli olarak gördüğümüz şirketin, yatırımlar için fon toplamada hiçbir şekilde zorlanmaması da beklentilerin ne kadar yüksek olduğunun bir göstergesi… Uzmanlar, normal şartlarda bu tür yatırım şirketlerinin, diğer yatırımlar için para toplamakta ciddi şekilde zorlandığını ancak a16z’nin bu gruba kesinlikle dahil olmadığını belirtiyorlar.

2020’ye oranla iki katına çıktı

2020 yılında toplamda 5.2 milyar dolar toplayan risk sermayesi şirketlerinin (VC’ler), 2021’de ise 10.7 milyar dolar toplaması bu alana olan güvenin de önemli bir göstergesi durumunda… a16z gibi bir VC olan Paradigm da, Kasım ayında yatırımlarında kullanmak üzere 2.5 milyar dolarlık bir fon toplamayı başarmıştı. Paradigm, son olarak kripto varlık platformu Rain’in 110 milyon dolar topladığı fonlama turuna da liderlik eden şirket oldu.

a16z hedefleri büyüttü

Kripto para kolu Chris Dixon ve iki yönetici ortak tarafından yönetilen a16z, Haziran ayında da 2.5 milyar dolarlık fon toplamıştı. Şirket şu anda bu rakamın iki katına yakın bir meblağı daha toplamayı hedefliyor. a16z, Haziran ayında topladığı bu fonun tamamını da yatırımlarına harcamış durumda…

Dijital varlık startup’larının tohum yatırımları için ayrılan 1 milyar dolarlık fon da, Greylock Partners’ın Eylül ayında topladığı ve bu konuda en büyük rakam olan 500 milyon doların da tam iki katı…

Ayrılan ortağa da yatırım yapılacak

a16z’nin bu fon toplama hamlesinin, şirketin önemli ortaklarından biri olan Katie Haun’un ayrılığından sonra gelmesi de dikkat çekti. Haun kendi yatırım grubunu kurmayı ve burada da kripto para odaklı yatırımlar için 900 milyon dolarlık fon toplamayı hedeflediğini açıkladı. a16z de, şirketten ayrılan eski ortak Haun’un fonları için 50 milyon dolarlık yatırım yapmayı taahhüt etti.

Bu ay biyoteknoloji, girişim sermayesi ve büyüme sermayesi fonları için 9 milyar dolar topladığını açıklayan a16z’nin yönetimi altında 28 milyar dolarlık varlık bulunuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl