Silk Road site yöneticisine 78 aylık hapis cezası

Bir dönem Bitcoin ile yoğun bir şekilde uyuşturucu alım satımının gerçekleştirildiği karanlık ağ pazar yeri Silk Road'ın yöneticisi Gary Davis, 78 aylık hapis cezasına çarptırıldı.

The Next Web’te yer alan habere göre, “Libertas” olarak da bilinen İrlandalı Gary Davis, kapatılan karanlık ağ pazar yeri Silk Road‘ın işletilmesine yardımcı olduğu için 78 aylık hapis cezasına çarptırıldı.

2014’ün Ocak ayında tutuklanan Davis, geçtiğimiz yılın Temmuz ayında ABD’ye iade edilmişti.

En parlak dönemini 2011 – 2013 yılları arasında yaşayan Silk Road, binlerce uyuşturucu satıcısının uğrak noktası olmuş ve bu sitede 115 binden fazla alıcıya değeri 200 milyon dolardan fazla olan uyuşturucu ve diğer yasa dışı mal ve hizmetlerin satışı yapılmıştı.

Yine Bitcoin ödemeleri sayesinde, yasa dışı işlemlerden elde edilen yüz milyonlarca dolar bu sitede aklanmıştı.

Davis geçtiğimiz yılın Ekim ayında ABD Bölge Hakimi Jesse M. Furman’ın verdiği hapis cezasından önce suçunu kabul etmişti.

Manhattan Savcısı Geoffrey S. Berman’ın konuyla ilgili yorumu ise şöyleydi:

“Gary Davis, Silk Road sitesinin çalıştırılmasına yardımcı oldu. Davis’in tutuklanması, ABD’ye iadesi ve hapis cezası alması; bazı yerlere çok açık bir mesaj göndermelidir: Karanlık ağın gölgeleri, suçluları hukukun uzun kollarından korumak için yeterli değildir.”

Silk Road’ın kurucusu Ross William Ulbricht de 2015 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ulbricht bu siteyi forum moderatörleri ve site yöneticileriyle birlikte çalıştırıyordu. Mayıs 2013’ten Haziran 2013’e kadar forum yöneticiliği yapan Davis, yaklaşık 2 Ekim 2013’e kadar da site yöneticiliği yaptı.

Daha çok müşteri hizmetleri bölümüyle ilgilenen Davis, alıcı ve satıcılar arasındaki ihtilafları çözmeye de çalışıyordu. Davis ayrıca Ulbricht tarafından belirlenen Silk Road’da iş yapma kurallarının uygulanmasından da sorumluydu.

Bununla birlikte; Silk Road Ekim 2013’ün başlarında kapatıldıktan sonra onun neredeyse özdeşi olan Silk Road 2.0 ortaya çıkmış ve Davis de 2013 Kasım – Aralık ayları arasında burada yöneticilik yapmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl