Kripto karşıtı senatör Warren’ın hedefinde şimdi de FTX ile anlaşmalı Silvergate var!

Kripto paralara karşı olan duruşuyla bilinen ve bu varlıkları birer dolandırıcılık aracı olarak gördüğünü her defasında belirten senatör Elizabeth Warren, Silvergate şirketi ve onun CEO'su Alan Lane'e FTX borsasından kaybolan yüksek miktardaki parayla ilgili sorgulayıcı bir mektup gönderdi.

Kripto para karşıtı olan ve daha çok Bitcoin madencilik şirketlerine yazdığı mektuplarla bilinen Demokrat Parti’nin Massachusetts senatörü olan Elizabeth Warren, geçtiğimiz hafta toplu dava açılan kripto bankası Silvergate şirketi ve onun CEO’suna “FTX mektubu” gönderdi.

“Silvergate’in payı var mı?”

ABD saatiyle dün akşam gönderildiği belirtilen mektupta Warren, kaybolan 10 milyar dolar ile ilgili Silvergate’in herhangi bir rolü olup olmadığını sordu:

“FTX’in şok edici çöküşüyle alakalı her gün yeni ve rahatsız edici birçok bilgi ortaya çıkmaktadır. Sayın Bankman-Fried’in gizlice 10 milyar dolarlık müşteri fonlarını kendi işlem platformu Alameda vasıtasıyla riskli işlemlerde kullandığı ve hem menkul kıymet hem de FTX’in kendi hizmet kanunlarını ihlal ettiği belirtilmektedir. Tüm bu hareketlerde Silvergate şirketinin bir rolü olup olmadığını öğrenmek istiyoruz. Çünkü FTX’in Alameda’ya gönderdiği müşteri fonlarının hareketlerinde Silvergate’in de payı olduğu iddia edilmektedir. Bankanızın FTX fonlarının Alameda’ya transferine dahil olması demek, firmanın müşterileri tarafından gerçekleştirilen şüpheli mali faaliyetleri izleme ve bildirme sorumluluğunun korkunç bir ihlali demektir”

Cevap vermek zorunda

Bilindiği üzere ABD’de senatörlerin şirketlere yazdığı mektuplara bu şirketlerin cevap verme zorunluluğu bulunuyor. Silvergate’in, Warren ve iki Cumhuriyetçi senatör olan John Kennedy (Louisiana) ile Roger Marshall’ın (Kansas) imzaladığı bu mektuba 19 Aralık gününe kadar cevap vermesi gerekiyor.

Silvergate CEO’su Alan Lane, bugün yaptığı bir açıklamada FTX ve Alameda şirketleri konusunda gerekli araştırmaların ilk günden itibaren yapıldığını ve Sİlvergate’in varlıklarının tamamen güvende olduğunu belirtmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl