Singapur’da mahkeme kripto paraların da mal ve mülk sayılacağına hükmetti

Kripto para regülasyonlarının en sert olduğu ülkelerden biri olan Singapur'da, Bybit borsasıyla ilgili bir davada yüksek mahkeme, kripto paraların hareket edebilen ve mahkemelerde ödeme kararı çıkarılabilecek mal ve mülkler yerine geçebileceğini belirtti.

dava-mahkeme

Singapur Yüksek Mahkemesi, kripto paraların mal ve mülk yerine geçebileceğine hükmetti. Bu varlık sınıfının fonlarda tutulabilecek şekilde bir mülk olabilmesinin yanı sıra aynı zamanda, hareket edebilen ve soyut bir mal sayılabileceğini de dile getiren mahkeme, örnek olarak ise bankada duran bir miktar para ya da tahvil süresini bekleyen bir ödemeyi gösterdi.

Mahkeme hakimi olan Philip Jeyaretnam, benzer yorumu dava konusu olduğu için USDT özelinde de yaptı ve aslında tüm kripto paraların bu şekilde görülebileceğini söyledi.

Hakim ayrıca aldığı karara referans olarak, Singapur Para Otoritesi’nin ödeme hizmetleri konusunda yaptığı bazı değerlendirmeleri gösterdi:

“MAS değerlendirmeleri, pratikte bu tür dijital varlıkları tanımlamanın ve ayırmanın mümkün olduğunu ifade ediyor. Bu yüzden kripto paralar, hareketli olan ve mahkemede tarafların ödeme yapabilmesine ve alabilmesine olanak tanıyan varlıklar olarak görülebilir”

Dava ise Bybit borsasıyla bir çalışanının arasında yaşanan anlaşmazlıktan dolayı açılmıştı. Bybit borsası Ho Kai Xin adlı kişinin, sözleşme kurallarına aykırı olarak 4.2 milyon dolarlık USDT’yi kendi kripto hesaplarına yolladığını belirtmişti.

Ho Kai Xin ise mahkemedeki açıklamasında transferleri kendisinin değil, bir kuzeninin yaptığını iddia etmişti. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda verilen isimde bir kişinin var olmadığı kaydedildi ve hakim Bybit borsası lehine karar verdi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl