Singapur Merkez Bankası: Kripto para işlemleri zorlaştırılmalı

Kripto paraların regülasyonu konusundaki en sert ülkelerden biri olan Singapur'da merkez bankası sabit coin'ler ile kripto para işlemleri konusunda önemli önerilerde bulundu. Sabit coin'lerde nakit rezerv şartı koşulurken, diğer kripto paralarda ise işlem yapılmasının olabildiğince zorlaştırılması hedefleniyor.

Singapur Merkez Bankası kripto para işlemleri ve sabit coin’ler konusunda ülkenin regülatör kurumu Para Otoritesi’ne, kripto para yatırımcılarının yaşadığı kayıpların önüne geçmek amacıyla yeni önerilerde bulundu.

“Müşteri fonları ayrı tutulmalı”

Merkez bankasının iki sayfalık öneri paketinde en önemli başlıklardan birisi olarak kripto para şirketlerinin müşteri fonlarını başkalarına kredi olarak verememesi geliyor. Bu maddede şirket fonlarının kesinlikle müşteri fonlarından ayrılması gerektiği belirtiliyor.

“Kredi kartı ile ödemeye izin verimemeli”

Öneri raporundaki önemli maddelerden biri de kripto para şirketlerinin, işlem yapma konusunda küçük yatırımcı grubunu teşvik etmemesi… Ya da bir başka deyişle yatırımcının işinin kolaylaştırılmaması… Merkez bankası burada, şirketlerin yatırımcıların kredi kartıyla ödeme yapmasını engellemek ya da öncede müşteriye kripto para alması için kredi verilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan ülkenin regülatör kurumu MAS ise kendilerinin zaten bireysel yatırımcıları bu yatırımlardan uzak tutmaya çalıştıklarını belirtti.

“Sabit coin rezervleri nakit veya nakde eş değer varlıklar olmalı”

Sabit coin’lerle ilgili verilen önerilerde ise rezerv varlıklar konusu, diğer birçok ülkede olduğu gibi ön plâna çıkıyor. Ülkenin para birimi olan Singapur doları sabit coin’lerin bağlı olduğu tek para birimi olarak kabul edilirken, merkez bankasının önerilerinde bu tarz kripto paraların rezervlerinin önemine değinildi.

Rezervlerin; nakit, nakde denk varlıklar ya da kısa vadeli devlet menkul kıymetlerine bağlı olması gerektiği aktarıldı.

Singapur’da çıkarılan sabit coin’lerin Singapur dolarına ya da Grup 10 parasına sabitlenmesinin gerektiği yazıldı. G-10 olarak da bilinen grup, IMF’nin yetersiz kalması durumunda birbirlerine ve üçüncü taraf devletlere kredi verilmesi için anlaşma yapmış 11 sanayileşmiş ülkeden oluşuyor. Bu ülkeler; ABD, Belçika, Birleşik Krallık, Fransa, Hollanda, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Almanya ve İsveç’ten oluşuyor.

Tekliflerin kabul edilip edilmeyeceği ve ne zaman oylamaya sunulacağı ise henüz belli değil. Singapur halkından konuyla ilgili fikir alınması için de 21 Aralık’a kadar süre bulunuyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl