Singapur’da kripto lobisi yasaklara karşı çıktı: “Aşırı kısıtlayıcı…”

Son dönemde kripto paralar konusunda sert regülasyon adımları atan ancak inovasyona da karşı çıkmayan Singapur'da kripto para ile kredi verilmesinin yasaklanması teklifi, bazı şirketlerin tepkisini çekti. Kripto lobisi, yasakları "aşırı kısıtlayıcı" buldu.

Mayıs ayındaki Terra LUNA çöküşünün ardından en çok sorgulanan platformlar merkeiz borslaar ve kripto kredi şirketleriydi. Voyager, BlockFi, Celsius gibi bu alanda hizmet veren şirketlerin kullanıcı fonlarını hunharca savurması ülkeleri ve regülasyon kurumlarını da harekete geçirdi.

“Kıyı bankacılığı ülkelerine yönlendirir”

Son olarak ise kripto para adaptasyonunun önemli derecede ilerlediği ülkelerden Singapur’da, merkez bankası kripto parayla kredi verilmesinin yasaklanması teklifini yapmıştı. Bu teklife ise kripto lobisi karşı çıktı.

Singapur Blok Zinciri Birliği adlı grup, konuyla ilgili Singapur Para Otoritesi’ne (MAS) bir geri bildirimde bulundu. Birlik, bu tür yasakların insanları bu işlemlerden uzaklaştırmayacağını ve hatta kimlik doğrulaması konusunda zorunluluğun olmadığı kıyı ülkelerine yönlendireceğini iddia etti.

“Aşırı kısıtlayıcı bir adım olur”

Bloomberg’e konuşan birliğin başkanı Chia Hock Lai, “Daha ölçülü ve hedefi olan bir yaklaşım gerekiyor. Kripto kredisi yasağı aşırı kısıtlayıcı bir adım. İnsanların regüle olmayan kurumlarda işlem yapmalarının riskleri konusunda eğitim almaları gerek. Buna yönelik regülasyon kuralları getirmeliyiz. Bu teklif, tamamiyle kabul edilirse beklenmeyen etkileri de olacaktır. İnsanlar regüle olmayan kurumlara geçmeye başlayacaktır” dedi.

Bazı maddeler için itiraz etmediler

Lobicilik grubu, 11 sayfalık bir değerlendirme dosyası gönderirken, merkez bankasının teklifindeki bazı maddeler ise doğru bulundu. Bunlar arasında platformların müşteri varlıklarıyla kendi varlıklarını ayırması ve kredi çekilerek kripto para alımlarının yasaklanması gibi maddeler de vardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl