Singapur Merkez Bankası yetkilisi: Kripto para konusunda geride kalamayız

Uzakdoğu'nun kripto para merkezi olarak görülen Singapur'da Para Otoritesi'nin (MAS) genel direktörü olan Ravi Menon, ülkede güçlü ve net regülasyon kuralları getirmenin eşiğinde olduklarını ve bu sayede şirketlerin de bu kurallara rahatça uyabileceklerini dile getirdi. Menon, "Bize göre en iyi yaklaşım, bu varlıkları yasaklamak ya da aşağıya çekmek değil. Bu oyuna girmezsek geride kalma riski oluşabilir" dedi.

Dünyada birçok ülke kripto paralar konusunda ciddi kararsızlık yaşarken ve regülasyon kurallarıyla bu tür varlıkların önüne geçmeye çalışırken, son dönemde Uzakdoğu’nun bu anlamdaki merkezi olarak görülmeye başlanan Singapur ise tam tersi adımlar atmaya hazırlanıyor.

“Bu oyuna dahil olmamak geride kalma riskini getirebilir”

Bloomberg’e bir röportaj veren ülkenin Para Otoritesi genel direktörü Ravi Menon, kripto paraları yasaklamanın değil, açık ve net şekilde regüle etmenin bir çözüm olacağını ve kendilerinin geride kalmak istemediklerini söyledi:

“Bizim düşüncemiz, bu varlıkları yasaklamanın ya da aşağı çekmenin en iyi çözüm olmadığı yönünde… Kripto tabanlı hareketler genelde ileriye yönelik yatırımlardır. Şu anda sadece bu endüstrinin yapısı net değil. Bu oyuna girmemek, Singapur’u geride kalma riskiyle karşı karşıya bırakabilir. Erken dahil olmak ise hem iyi yönlerini hem de riskleri çok daha önceden görmemize ve farkına varmamızı sağlayabilir”

“Web 3.0 dünyasına hazırlanıyoruz”

Yasa dışı aktiviteler konusunda riskleri bildiklerini ve kendilerini bunlara göre hazırladıklarını belirten Menon şu ifadeleri kullandı:

“Kripto teknolojisini geliştirmek, blok zinciri ve akıllı sözleşmeleri anlamak ve kendimizi bir Web 3.0 dünyasına hazırlamakla ilgileniyoruz.”

“Tokenizasyon ekonomisi gelecek”

Bankalar ve diğer finansal kurumların, merkeziyetsizlik konusunda birçok zorlukla karşılaşacağını belirten Menon, “Biz tokenizasyon ekonomisinin olacağını düşündüğümüz 2030 yılında iyi bir pozisyonda olmak istiyoruz” dedi.

“Az ama yüksek standartlı şirketler gerekli”

Binance ve Gemini dahil birçok kripto para şirketinin ve bazı finansal kurumların da lisans almak için başvurduğu MAS’ın yüksek standartlı şirketlere ihtiyacı olduğunu belirten Menon şu ifadeleri kullandı:

“160 tane şirketin başvurusunu onaylamak için çalışmıyoruz. Yüksek seviyede olan ancak bu rakamın yarısı sayıdaki şirkete lisans vermek daha iyi olabilir.”

“Kripto ekonomisi yükselince oyunda olan sayılı ülkelerden olmak istiyoruz”

Kripto para ekonomisinin önümüzdeki dönemde yükseleceğini düşündüğünü belirten MAS genel direktörü, bu durum yaşandığında en önemli ülkelerden biri konumunda olmak istediklerini dile getirdi:

“Eğer kripto para ekonomisi yükselirse, bu olduğu zaman, biz de en iyi oyunculardan biri olmak istiyoruz. Yeni iş kollarının açılmasına, değer yaratılmasına katkı verebilir bu durum.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl