Singapur devi Temasek’ten algoritmik kripto projesi iddialarına ret

Singapur devletine ait olan yatırım şirketi Temasek, dün ortaya atılan algoritmik para startup'ı Array'e 10 milyon dolarlık yatırım yapıldığı iddialarını reddetti.

fırsat yatırım finans

Yönetimi altında 300 milyar dolardan fazla varlık olduğu bilinen ve kripto para şirketlerinden teknolojiye, tarımdan enerji ve sağlık sektörlerine kadar birçok alana yatırım yapan Singapur devletinin yatırım firması Temasek, Array iddialarını net bir dille reddetti.

“İlgimiz bile yok”

Yapılan açıklamada Temasek’in hiçbir şekilde Array şirketine yatırım yapmadığı belirtildi ve şu ifadeler yer aldı:

“Dün hem bazı basın organlarında hem de Array’in web sitesinde, bu şirkete yatırım yaptığımız konusunda iddialar gördük. Bu haberler doğru değildir. Temasek, Array şirketine hiçbir şekilde yatırım yapmamıştır. Ayrıca bu şirketle hiçbir ilgimiz de yoktur”

“Yapay zekayı kullanıyorlar” iddiası

Bir algoritmik para sistemi kurduğunu ve burada yapay zeka teknolojisini kullandığını iddia eden Array şirketine, Temasek’in 10 milyon dolarlık yatırım yaptığı belirtilmiş ve birçok haber portalı da bu haberi “son dakika gelişmesi” olarak takipçilerine duyurmuştu.

Array şirketinin web sitesine bakıldığında firmanın ekibi hakkında bile çok detaylı bilgilerin olmadığı görülüyor.

Uzmanlar ayrıca, FTX’te 250 milyon dolardan fazla fon kaybetmesi ve Terra LUNA çöküşünde proje kurucularının Singapur’da yer almasından ötürü Temasek’in, soru işaretleri barındıran ve algoritmik bir sistem kuran şirkete yatırım yapmasının çok düşük bir ihtimal olduğunu belirtiyorlar.

Hatırlanacağı üzere özellikle Terra LUNA çöküşü algoritmik sabit coin’ler başta olmak üzere birçok sabit coin projesinin sorgulanmasına yol açmıştı. Terra LUNA sisteminin algoritmik sabit coin’i olan UST, ona yatırım yapanlara yıllık %20 faiz veriyordu. Sistemin çökmesi, dünya çapında yüzbinlerce mağdur yaratmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl