Singapur’da kriptoya yeni önlem paketi gelebilir: Bakan açıkladı

Dünyanın en sert kripto regülasyonlarının uygulandığı ülkelerden biri olan Singapur'da Para Otoritesi'nden (MAS) sorumlu bakan, kendisine yöneltilen "küçük yatırımcının korunması" sorusuna, açık ve net cevaplar verdi ve ileriki dönemde kaldıraçlı işlemler ile perakende yatırımcı trade'lerine kısıtlamalar getirebileceklerini ifade etti.

Uzakdoğu’nun en zengin şehir devletlerinden biri olan ve kripto paralar konusunda uyguladığı açık, net ve bir o kadar da sert regülasyonlarla bilinen Singapur’da, bugünkü parlamento görüşmelerinde, kripto paralar ve küçük yatırımcıların korunması konusu tartışıldı.

Bukit Batok adlı bir milletvekili, Singapur Para Otoritesi’nden (MAS) sorumlu bakan Tharman Shanmugaratnam’a, tecrübe eksikliği olan ve sofistike seviyede işlem yapamayan yatırımcıların nasıl korunacağı sorusunu sordu.

Milletvekilinin sorusunu, uzun ve 5 maddeli açıklamayla yanıtlayan MAS sorumlusu bakan Tharman Shanmugaratnam şu ifadeleri kullandı:

“Kripto paralar yatırıma uygun varlıklar değil”

MAS, 2017’den bu yana düzenli olarak kripto paraların yatırıma uygun varlıklar olmadıkları konusunda uyarılarda bulunmuştur. Kripto paraların çoğu, keskin ve spekülatif fiyat dalgalanmalarına uğramaktadır. Son yaşanan olaylar, açıkça riskin büyüklüğünü göstermiş ve fiyatların sert şekilde düşüşüne sebep olmuştur.

“Reklamları bile yasakladık”

Bu sene Ocak ayında MAS, dünyadaki birçok regülatörden de ileri giderek kamu alanlarında kripto para hizmet reklamlarını yasaklamıştır. Kripto para işlemi yapmanın, risk içermediğine yönelik reklamlar da yine yasaklanmıştır. Kripto paralarla iş yapan şirketler, ki bunlara dijital ödeme token (DPT) hizmet sağlayıcıları diyoruz, MAS kurallarına tâbidir. Bu kurallardan ötürü, bu şirketler kamu alanlarından da kripto para ATM’lerini kaldırmışlardır. Ayrıca kamuya ait ulaşım araçlarındaki kripto para reklamları da yine kaldırılmıştır.

“Küçük yatırımcıya kısıtlama ve kaldıraçlı işlem yasağı…”

MAS dikkatli bir biçimde, tüketici korunması için ek önlemler paketi getirmeyi tartışmaktadır. Bu paketin içinde, perakende yatırımcının kripto para endüstrisine katılımının ve kaldıraçlı işlemlerin kısıtlanması da bulunabilir. Ancak kripto paraların sınır ötesi doğası dikkate alındığında, küresel çapra bir işbirliği ve koordinasyon gerekmektedir. Bu konular, uluslararası bazı standart koyucu kurumlar tarafından da tartışılmaktadır. Bu toplantılara MAS da aktif şekilde katılmaktadır.

“Paranızı kaybedebilirsiniz”

MAS olarak uyarımızı tekrarlıyoruz, kripto paralar yüksek risk barındıran ve perakende kullanıcılar için uygun olmayan yatırım araçlarıdır. İnsanların yatırdıkları ya da kripto para almak için borç aldıkları paranın büyük bölümünü kaybetme tehlikesi vardır.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl