Singapur kripto regülasyonlarını sertleştirdi: Yasa meclisten geçti

Kripto para regülasyonları konusunda kuralların net olduğu nadir ülkelerden biri olan ancak aynı zamanda sert kanunlar sebebiyle Binance'in ülkedeki lisans başvurusunu geri çektiği, Huobi'nin ise tamamen çekildiği Singapur'da, önemli bir yasa daha parlamentodan geçti. Kripto para hizmet sağlayıcıları için kuralların daha da sertleştirildiği yasada, denizaşırı iş yapan borsalara da lisans alma zorunluluğu getirildi.

Güneydoğu Asya’nın ekonomik açıdan güçlü şehir devletlerinden biri olan Singapur, içinde kripto para şirketlerini de ilgilendiren önemli bir finans yasasını daha parlamentodan geçirdi. Meclisin bugün geçirdiği yasaya göre; “sanal varlık hizmet sağlayıcıları” eğer denizaşırı iş yapan bir şirket ise, mutlaka Singapur kripto para şirket işletim lisansına sahip olmak zorunda olacak.

Singapur’daki bu kanunun, regülasyon kurumu olan Para Otoritesi’nin reklamlar konusunda ciddi bir yasaklar zinciri başlatmasından sonra gelmesi de dikkat çekiyor. Bilindiği üzere Singapur, teknolojik gelişmeleri ciddi şekilde kabul eden en önemli ülkeler arasında yer alıyor ancak Çin gibi direkt olarak bir yasak getirmek yerine, vatandaşlarının mağdur olmaması adına ise sert kurallar uygulamaktan da geri durmuyor.

Binance ve Huobi geri çekilmişti

Hatırlanacağı üzere, dünyanın en büyük borsası olarak kabul edilen Binance ve bir başka büyük borsa Huobi de kısa süre önce Singapur’dan çıkmışlardı. Aralık ayında Binance bir süredir onay beklediği lisans başvurusunu geri çekerken, Huobi de Kasım ayında tüm faaliyetlerini bu ülkede sonlandırdığını duyurmuştu.

Bireyler üzerindeki kontrol seviyesi de artırılacak

Singapur’da meclisten geçen ve sert düzenlemeler içeren bu yasa, finans endüstrisinde çalışması uygun görülmeyen kişiler üzerinde de yasakların uygulanmasını kolaylaştıracak. Ödeme hizmet sağlayıcısı ve risk yöneticisi adı altında çalışan bireyler de bu kanuna dahil edilecek.

Siber saldırıya uğrayan ya da verdiği hizmetlerde aksamalar yaşanan finans şirketlerine de 1 milyon dolara kadar ulaşabilecek cezalar verilebilecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl