Binance, genel merkez planlarında yönünü BAE’ye çevirdi

Regülasyonlar konusunda aylardır sıkıntılı bir dönemden geçen ancak CEO Zhao'nun sürekli olarak "Düzenlemelere uyacağız" açıklamaları yaptığı Binance, ana merkez ofisi belirleme konusunda Singapur'dan vazgeçmesinin ardından yönünü Birleşik Arap Emirlikleri'ne çevirdi. Borsa yetkililerinin, Dubai ve Abu Dabi'li regülatörlerle görüşmelerde bulundukları belirtildi.

Singapur’daki lisans başvurusunu geri çekmesinin ardından bu ülkedeki merkez ofisi açacağı iddiaları da tamamen ortadan kalkan Binance borsası, yönünü Ortadoğu’ya çevirdi ve bölgenin ekonomik anlamda en gelişmiş ülkelerinden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri seçeneğini gündemine aldı.

Borsa yöneticilerinin Abu Dabi Küresel Piyasalar, Dubai Uluslararası Finans Merkezi ve Dubai Çoklu-Emtia Merkezi yetkilileriyle bir araya geldiği ve konu hakkında görüşmelerde bulunduğu bildirildi.

Binance’in ayrıca, geçmişte bölgede önemli regülasyon görevlerinde bulunmuş olan eski iki yönetici Mark McGinness ve Matt Gamble’ı da konu hakkında görevlendirdiği belirtildi.

Bilindiği üzere 2017 yılında kurulan ve o dönemin boğa sezonunda kolay üye olma özellikleriyle bir anda sıçrama yapan Binance birkaç sene içinde açık ara dünyanın en büyük borsası haline geldi. Borsa, regülasyonlardan sürekli olarak kaçmak için ise bir merkez ofis kurma yoluna gitmedi. Herhangi bir merkezi olmadığı için de yargı bölgelerinde Binance’e yaptırım uygulanması zorlaştı.

Ancak kripto paralardaki ilgi patlamasıyla devletler de gaza bastı ve borsa üzerindeki baskıyı artırdı. Baksıya dayanamayan CEO Changpeng Zhao, regülasyonlara uyma kararı aldı ve bunun için bir merkez ofis belirleme politikasına gideceğini açıkladı. Zhao, “Günümün yüzde 80’i regülasyonları düşünerek geçiyor” demişti. Binance, ABD’den İngiltere’ye, Japonya’dan İtalya ve Almanya’ya kadar birçok ülkede soruşturmalarla karşı karşıya kalmıştı.

Singapur seçeneği dışarıda kaldı

Binance’in Singapur’da güçlü bağlantılarının olduğu biliniyor. Hatta CEO Zhao da iki senedir burada yaşıyordu ancak borsa son olarak Singapur Para Otoritesi’ne yaptığı, borsa işletme lisans başvurusunu da geri çekmişti. Bu hamlenin Singapur’un genel merkez olma konusunda devre dışı kaldığı anlamına geldiği belirtiliyor.

Dubai’den ev almıştı

“CZ” olarak da bilinen ünlü CEO’nun Dubai’li yetkililere güven vermek için buradan ev aldığı da biliniyor. Alınan mülk, CZ’nin hayatında satın aldığı ilk ev olma özelliğini de taşıyor. Zhao, Bloomberg’e verdiği son röportajda da Singapur, BAE ve Fransa’yı da kripto dost ülkeler olarak nitelendirmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl