Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin ve kripto paralar, Sırbistan’da yasallık kazandı

Sırbistan hükumeti, daha önceki politikalarının aksine artık dijital varlıkların çıkarılmasına, alınıp satılmasına ve konuyla bağlantılı hizmet sunulmasına izin verdi. 29 Aralık'ta açıklanan kanunla bu durum resmen yasalaştı.

belgrad

Konuya ilişkin CoinDesk’te yer alan habere göre, Ekim ayında meclise sunulan ve Kasım ayında da kabul edilen yasa tasarısı Salı günü resmen açıklandı ve ülkenin resmi gazetesinde de yayınlandı. “Dijital Varlık Kanunu” resmen uygulanmaya 6 ay sonra başlayacak.

Sırbistan Menkul Kıymetler Komisyonu ve Ulusal Bankası kanunu denetlemekle görevlendirilirken, dijital varlık hizmet sağlayıcıları yeni kanuna tâbi olduklarını gösteren belgeleri aldıktan sonra çalışmaya başlayabilecekler. Geçmişte kripto paralara karşı olumsuz bir politika izleyen Sırbistan’da merkez bankası 2014’te Bitcoin’in yasal olmayan bir ödeme aracı olduğunu açıklamıştı.

Doğu Avrupa ülkeleri teknolojiye yatırım yapıyor

Sırbistan’ın bu kanun hamlesinin Doğu Avrupa ülkelerinin teknolojiye yatırım yaptığı bir döneme denk gelmesi de dikkat çekiyor. Romanya ve Bulgaristan’da da benzer atılımlar görülürken, Sırbistan gayrisafi milli hasılasının yüzde 6’sı teknoloji yatırımlarından oluşuyor.

Yeni kanunla birlikte dijital varlıkların ‘white paper’larının onaylanma zorunluluğu da bulunmuyor ancak onaylanmamış bir ‘white paper’a sahip olan dijital varlıkların reklamının yapılması yasak olacak. Bu tür dijital varlıkların dağıtımına da sınırlamalar getirilecek.

Kripto para borsalarına lisans zorunluluğu

Kanun ayrıca dijital varlık borsalarının da lisans almasını zorunlu kılıyor. OTC, yani tezgah üstü borsalar ve akıllı sözleşmelerin önü de açılmış durumda.

Yasa, madencilik yoluyla dijital varlık kazanma hakları bulunan kripto para madencilerini ise kapsamıyor.

Bununla birlikte, Sırbistan Merkez Bankası denetimi altındaki finans kurumlarının da dijital varlıklarla herhangi bir bağlantı içinde olmaları hala yasak. Bu kurumlar sadece kripto şifreleri tutma hakkına sahipler ancak varlıklarını kripto paralara ya da onlara bağlı olan diğer dijital varlıklara çevirme hakları ise bulunmuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl