SLP neden yükseliyor? Değişiklik fiyatı artırdı

Son 1 yılda çok büyük ilgi gören "play to earn" tarzı oyunlardan Axie Infinity'nin oyuniçi token'ı Smooth Love Potion'daki (SLP) yükseliş dikkat çekiyor. 1 haftada yüzde 200'den fazla yükselen SLP'nin arz mekanizmasında değişikliklere giden Axie Infinity yazılımcıları, bu hamleleriyle oyuna olan ilginin azalmasının ve fiyattaki yıkıcı düşüşlerin önüne geçtiler.

Koronavirüs pandemesiyle birlikte özellikle Uzakdoğu bölgesinde birçok iş yerinin kapanması ve ciddi bir işsizlik sorunun başgöstermesi Axie Infinity gibi oyunların bir anda yeni bir kazanç kapısı haline gelmesini sağladı. “Play to earn” yani “para kazanmak için oyna” mantalitesinin olduğu bu tür oyunlar, başta Filipinler olmak üzere birçok ülkede gençlerin umut kaynağı olurken, oyun içi token’lar da yatırımcıların büyük ilgisini gördü.

AXS ve SLP farkı…

Axie adındaki karakterlerin birbirleriyle savaştıkları bir oyun olan Axie Infinity’de, yönetişim token’ı olarak AXS yer alıyor. Ancak oyun içinde kullanılan bir başka token daha var: Smooth Love Potion (SLP).

AXS oyun için kuralların oylanmasında kullanıcılara belirli haklar tanıyor ama bu durum SLP için geçerli değil. İki token arasında arz bakımından da dev bir fark var. AXS 270 milyon arza sahipken, SLP’de ise bu durum sonsuz… Yani SLP’nin belli bir arzı yok. Bu da onun çok düşük değerlere inmesine sebep olabiliyor.

SLP’de büyük çöküşten sonra toparlanma

SLP, Axie Infinity’de kazanılan başarıların ardından oyunun size hediye ettiği bir ödül token’ı ve oyuncular SLP’lerini kullanarak çeşitli özellikleri satın alabiliyorlar ya da yeni axie’ler üretebiliyorlar. Temmuz ayında, oyunun belki de tüm dünyada adını müthiş bir şekilde duyurduğu bir dönemde 0.3 dolar olan SLP, şu anda ise yaklaşık 10 kat daha erimiş durumda. Hatta şu anki rakam, token’ın yükselmiş değeri…

Yazılımcılar harekete geçti

Axie Infinity’nin bir şöhrete kavuşması SLP’nin fiyatını da müthiş bir şekilde artırdı. Ancak Bitcoin’de gelen düşüş ve kripto para piyasasının erimesi derken, zaten arzı sonsuz olan SLP de iyice gözden düştü. Oyunu oynamasa da, SLP yatırımı yapan yatırımcılar token’dan çıkış yaptılar. Hatta token’ın piyasa değeri 116 milyon dolardan 300 milyon dolara çıktığında bile, arzın artması sebebiyle fiyatın düşmesi, bu ortamın yeni gelen oyuncular için de sürdürülemez olduğu kanısını uyandırdı. Oyuncu sayısındaki düşüşler de beraberinde gelince yazılımcılar harekete geçti.

Dolaşımdaki arz daha da azalacak

“Season 20” yani “20. sezon” adı verilen güncellemeyle, oyun konusunda ortaya çıkan endişeler giderildi. “Macera modu” ve “günlük görev” gibi bazı oyun özelliklerindeki emisyonlar 130 milyon SLP’den sıfıra düşürüldü. Bu durum SLP token’ın günlük ortaya çıkan arzında da %56’lık bir azalma yaşanmasını sağladı. Öte yandan, Axie’leri yaratmak ya da güncellemek için kullanılan SLP’ler de tamamen yakılacak ve bu sayede dolaşımdaki arz daha da azalacak. Bu durum da fiyatın sert şekilde düşmesinin önüne geçecek hatta bu seviyelerin de üzerine çıkmasını sağlayacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl