2.7 trilyon yöneten Avrupa devi Societe Generale, sabit coin çıkarıp borsada listeledi

Fransa ve dünyanın en büyük bankalarından biri olan Societe Generale, euro destekli bir sabit coin çıkardı. Sabit coin Bitstamp borsasında bugünden itibaren listelenmeye başladı.

Fransa’nın 1800’lü yıllara dayanan ve yönetimi altında 2.7 trilyon eurodan fazla varlık barındıran bankası Societe Generale, euro bazlı bir sabit coin çıkardı. Sabit coin’in adı “EUR CoinVertible” oldu.

Bir ilke imza attı

Dev kurum bu hamlesiyle dünyada, itibari fiat paraya dayalı bir sabit coin çıkaran ve onu geniş kitlelere sunan ilk banka oldu. “EUR CoinVertible”, bugünden itibaren Lüksemburg merkezli kripto para borsası Bitstamp’te de listelendi. Coin ayrıca MiCA kurallarına da uygunluğuyla ön plana çıkıyor.

“Hem banka hem de euro için bi yer olmalıydı”

Konuyla ilgili Financial Times’a konuşan bankanın dijital varlık birimi olan Forge’un CEO’su Jean-Marc Stenger, euroya dayalı bir sabit coin’e kripto para dünyasının ihtiyacı olduğunu belirtti:

“Kripto para ekosistemi, %90’ı dolara bağlı olan sabit coin’lere dayanıyor. Şirket olarak bu alanda kesinlikle bir bankaya ve euroya dayalı bir sabit coin’e yer olduğuna inanıyoruz. Kripto para yatırımcılarının ilgisini çekmek için ise, bilinen yolda ilerlemek gerekir. Bu da o coin’i bir borsada listelemektir”

Stenger, “EUR CoinVertible”in MiCA ile uyumlu olduğunu ve ayrıca bu özelliğe sahip olan çok az sabit coin bulunduğunu da sözlerine ekledi.

JPMCoin de var ama…

Bilindiği üzere bir başka büyük banka olan ABD merkezli JPMorgan’ın da JPMCoin adında bir sabit coin’i bulunuyor. Ancak Societe Generale’den farklı olarak JPMorgan bu sabit coin’i sadece kurumsal müşterilerine sunuyor. Ayrıca JPMCoin hiçbir borsada listelenmiş değil.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl