Softbank’tan metaverse projesine tam 150 milyon dolar

Tokyo merkezli teknoloji devi SoftBank'ın son yatırımı metaverse endüstrisine oldu. Latin Amerika'dan Avrupa'ya ve Uzakdoğu'ya kadar birçok kripto para bağlantılı şirket ve startup'lara destek olan firma, Güney Koreli metaverse platformu Zepeto'ya 150 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Son dönemde birçok kripto para projesine yatırım yapan Japon teknoloji devi Softbank, metaverse evrenine de el attı. Şirket, Güney Koreli Zepeto’ya 150 milyon dolarlık yatırım yaparken, B Serisi fonlamasından elde edilen toplam yatırımla birlikte metaverse platformunun değeri de 1 milyar doları aştı.

2018’de kurulan Zepeto, Güney Kore’deki önemli metaverse ekosistemlerinden biri olarak görülüyor. Amerikan medyasından Wall Street Journal’ın geçtiği habere göre platformun günlük olarak 2 milyon aktif kullanıcısı var ve 13 ile 24 yaş arasındaki kitleye hitap ediyor.

Gucci ve Ralp Lauren’in de ilgisini çekti

Platformun her geçen gün artan popülaritesi, Gucci ve Ralph Lauren gibi küresel moda devi şirketlerin de ilgisini çekti. Bu markalar, platformda satılık sanal giyim ürünleri yarattılar ve sattılar. Zepeto’nun ana şirketi Naver Z Corp’un strateji yöneticisi Rudy Lee de konuyla ilgili, “Muhtemelen dünyanın en büyük sanal moda pazaryeriyiz” dedi.

Hatırlanacağı üzere SoftBank, kısa süre önce bir başka metaverse oyun platformu olan Sandbox’a yapılan toplamda 93 milyon dolarlık B Serisi fonlama turuna da liderlik etmişti. Son dönemde, özellikle Facebook’un metaverse hamlesinin ardından, oyun ve metaverse bağlantılı startup’lar birçok şirketten önemli yatırımlar almaya başladı. Örnek olarak yun platformu olan Avocado, Solana Ventures başta olmak üzere bazı yatırımcılardan 18 milyon dolarlık yatırım aldı.

Softbank, Brezilya ve Meksika borsalarının yanısıra, ünlü futbol-NFT platformu Sorare’ye de büyük yatırımlar yapmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl