Solana ağı, saatler süren kesinti sonrası yeniden çevrim içi

Yaklaşık 20 saat süren kesintinin ardından Solana ağı yeniden çalışmaya başladı. Açıklamada, 1.6.25 sürümüne yapılan güncellemenin ardından Solana doğrulayıcılarının ağı başarılı bir şekilde yeniden başlattığı bildirildi. Dapp’ler, blok gezginleri ve destekleyici sistemlerin de önümüzdeki birkaç saat içinde çalışmaya başlayacağı kaydedildi.

Ne olmuştu?

Dün TSİ 15.38’deki açıklamada, yaklaşık 45 dakika önce fark edilen “aralıklı istikrarsızlık” sorunları olduğu duyurulmuştu. Solana zincirinde blok üretimi durmuş, işlem yapılamaz noktaya gelinmişti. Daha sonra gelen daha ayrıntılı bir açıklamada ise Solana ağının işlem yükünde büyük bir artış meydana geldiği, saniyede 400 bin işlemin görüldüğü belirtilmişti. Bu nedenle ağda bir çatallanma oluştuğu ve çatallanmanın aşırı bellek tüketimine yol açtığı, bazı node’ların çevrim dışı kaldığı aktarılmıştı. Mühendislerin de ağı stabilize etme çalışmalarının başarısız olduğu ifade edilmişti.

Tüm bunların arasında SOL fiyatı da 170 dolardan 142 dolara kadar geriledi. SOL, TSİ 10.10 itibari ile 162 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl