Solana DePin projesi io’da sahte GPU sorunu: CEO’dan açıklama var

Kripto para dünyasının dev yatırım şirketlerinin de yatırım yaptığı merkeziyetsiz fiziksel altyapı (DePin) projesi io.net'te sahte grafik işlemcilerinin (GPU) kullanıldığı ortaya çıktı. Şirket CEO'su yaptığı açıklamada "Bazı şeyleri çok hızlı yaptık ve bu nedenle sorunlar yaşadık. Ancak şu an her şey çözüldü" dedi.

Solana Ventures, OKX Ventures, Aptos Labs ve Sandbox gibi birçok kripto şirketinin yatırım yaptığı DePin projesi io.net’te, bazı kullanıcıların sahte GPU gücü göstererek projenin kendi token’ından kazanma girişiminde bulundukları ortaya çıktı.

CEO’dan açıklama: 1.8 milyon sahte GPU geldi

Bilindiği üzere DePin projeleri, fiziksel altyapı hizmetlerinin belli bir grubun tekelinden alınarak merkeziyetsizleşmesini hedefliyor. İşte burada ilgili projeye dahil olan kullanıcılar devreye giriyor. Cihazlarıyla sisteme giren kullanıcı, sağladığı hizmet üzerinden ödüllendiriliyor. İşte GPU olarak da bilinen grafik işlemci gücü sağlayan io.net de, yine cihazlarıyla sisteme katılanları ödüllendirirken, bir grubun ise sahte GPU gücü göstererek ödül kazanmaya çalıştığı görüldü.

Proje CEO’su olan Ahmad Shadid konuyla ilgili açıklamasında hızlı hareket etmelerinin hata getirdiğini söyledi ancak sorunun da çözüldüğünü belirtti:

“Birçok startup gibi hızlı hareket ettik ve hız hata getirdi. Bazı şeyler kırıldı ama toparladık. Sorunlar düzeltildi. Hata olunca bir grup hemen buradan kendisine fayda sağladı. 10 gün önce GPU’larda 1.8 milyonluk bir artış gördük. Ağa bağlanmaya çalışıyorlardı. Bu cihazlar bulundu ve sisteme girmeleri de engellendi. Birkaç gün kedi-fare oyunu oynadık ama sonunda sorunu çözdük”

“IO Coin de geliyor”

Shadid ayrıca io.net’in token dağıtım sürecinin ve ilerleyen dönemdeki hedeflerinin de bu saldırılarla değişmediğine de vurgu yaptı:

“1 Mayıs’tan 30 Mayıs’a kadar devam edecek olan ikinci ödül dönemini başlatıyoruz. Hizmet sağlayıcılar bizimle her konuyu görüşebilirler. IO Bulut Versiyon 2’yi ve IO Coin’i başlatmak üzereyiz. Bu tür engeller bizi yolumuzdan döndüremeyecektir”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl