Solana merkezli DePIN projesine kripto devlerinden yatırım

Kripto para dünyasında son dönemin en çok konuşulan varlığı Solana üzerindeki projeler de VC'lerin radarına girmeye başladı. Solana tabanlı IO Research, içinde Solana Ventures, OKX Ventures, Aptos Labs, ve Sandbox gibi kripto devlerinin yer aldığı firmalardan 30 milyon dolar yatırım aldı. Nisan ayı sonu token'ını çıkaracak ve yatırımcılara dağıtacak olan şirketin elindeki token değeri de 1 milyar dolara ulaştı.

Solana tabanlı merkeziyetsiz fiziksel altyapı (DePIN) sağlayıcısı io.net’in arkasındaki geliştirici şirket IO Research, A Serisi fonlama turunda 30 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turuna ise ABD merkezli risk sermayesi şirketi Hack VC liderlik etti.

Hack VC dışında Multicoin Capital, 6th Man Ventures, Solana Ventures, OKX Ventures, Aptos Labs, Delphi Digital, Sandbox da tura katılan diğer şirketlerdi. Sandbox CEO’su Sebastien Borget de kişisel olarak firmaya yatırım yaptı.

Şirket, bu yatırımla 50 kişilik ekibini 100’e çıkarmayı ve ağı büyütmeyi hedefliyor.

The Block’un verdiği bilgiye göre yatırım yapan şirketlere, elde ettikleri hisselere göre 1’e 1 oranda token garantisi verildi. io.net CEO’su olan Ahmed Shadid, hak elde eden yatırımcıların token’larının en az bir yıl kilitli kalacağını söyledi.

Token 28 Nisan’da geliyor

io.net’in kendi token’ı olan IO için yapılan toplam yatırım 1 milyar dolar seviyesini de aştı. Token 28 Nisan’da resmen dolaşıma girmiş olacak.

io.net’in işlevi ve hizmetleri ne?

Bilindiği üzere kripto paralarda son dönemin en çok konuşulan kategorilerinden biri de, kısaltması DePIN olarak bilinen “Merkeziyetsiz Fiziksel Altyapı” alanı…

Bu alan internet bağlantılarından enerji kaynaklarına kadar altyapı hizmetlerinin merkeziyetsiz olarak ve tekel yaratmış şirketlerden bağımsız şekilde kullanılabilmesini amaçlıyor.

İşte bu alanda hizmet veren io.net de, yapay zeka ve makine öğrenimi konularında büyük öneme sahip olan GPU yani işlemci gücünü, kullanıcılara ve kurumlara sağlamakla ilgileniyor.

Şirket hem daha ucuz maliyet hem de daha hızlı işlem tamamlama sunuyor.

Firmanın kasım ayında 25 binden fazla GPU’ya sahip olduğu ve yapay zeka ile makine öğrenimi alanında faaliyet gösteren şirketlere 40 bin saatten fazla hesaplama zamanı hizmeti verdiği belirtiliyordu.

Solana üzerinde hizmet veren Io.net, iki taraf arasındaki her hesaplama işi ve işlemin şeffaf olarak blok zinciri üzerinde görülmesine olanak tanıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl